Hampl kvůli tomu žádá prezidenta o vysvětlení. Putna patřil v době předvolební prezidentské kampaně ke kritikům Miloše Zemana.

„Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Václav Hampl kvůli tomu poslal na Hrad oficiální žádost o vysvětlení. Informaci o tom, že Miloš Zeman nechce vyhovět návrhu na jmenování Martina C. Putny profesorem, se rektor podle svých slov dozvěděl od ministra školství.

K pravomocím prezidenta sice patří i jmenování profesorů, předchůdci Miloše Zemana ale dosud respektovali návrhy akademické obce.

Rektor Hampl v pátečním prohlášení píše, že se rozhodl písemně požádat prezidenta republiky "o zevrubnou informaci k této záležitosti".

"Nedojde-li k jejímu vyjasnění, předpokládám, že se tímto znevážením odborných hledisek budou zabývat Vědecká rada i Akademický senát UK na svých zasedáních v příštím týdnu," uvedl Hampl.

Je to věc odbornosti

Martin C. Putna v rozhovoru pro Novinky uvedl, že si iniciativy rektora Václava Hampla cení. V tuto chvíli chce počkat na odpověď z Hradu.

„Dochází k tomu, čeho jsem se nejvíc obával, tedy k nerozlišování osobního od úředního,“ řekl Putna. „Chápu, že se (prezidentovi) nelíbí mé politické názory, ale jde o odbornost, kterou posuzuje Vědecká rada a ministerstvo,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ
Zeman: Ať se Putna obrátí na soud. Tam řeknu, proč nemá být profesorem

Při prezidentské předvolební kampani Putna patřil ke kritikům Miloše Zemana. Ostrými slovy nešetřil ani dva měsíce po jeho zvolení do úřadu.

"Pokud tady někdo v kampani zjevně pracoval se lží a s tím, co chtělo být slyšeno, aby mu to přineslo hlasy, proč bych mu měl najednou věřit, že to, co říká teď, má větší váhu než to, co říkal tehdy?“ řekl Putna na Zemanovu adresu v půlce března v rozhovoru pro ČT24.

Jmenovací ceremoniál nových profesorů Univerzity Karlovy je naplánovaný na 11. června do pražského Karolina.