Zeman připomněl, že hradní kancléř Vratislav Mynář z jeho pověření pátral zhruba dva měsíce po autorech amnestie vyhlášené 1. ledna tehdejším prezidentem Václavem Klausem. Mynář za autory kromě Hasenkopfa označil Ladislava Jakla a Petra Hájka.

Hasenkopf následně autorství amnestie odmítl. Zeman ale trvá na tom, že právník za amnestií stojí.

Celý text prohlášení prezidenta Miloše Zemana

„Pokládám proto za nutné uvést minimálně dva důkazy svědčící o tom, že toto tvrzení je nepravdivé. Důkaz číslo jedna je převzat z e-mailové korespondence mezi Pavlem Hasenkopfem a Ladislavem Jaklem a zní takto: „Hasenkopf: Tím se dostávám ke čtvrté množině  - vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí - naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky, např. na vraždy a podobně). "Jakl: Ano“ (22. října 2012),“ citoval Zeman.

Bývalý právní poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf

Bývalý právní poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

„Důkaz číslo dvě: „Pavel Hasenkopf: Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů - bude to jen jeden článek oproti té původní verzi“ (20. listopadu 2012),“ uvedl prezident další e-mail, který podle něj dokazuje Hasenkopfovo autorství především v případě kritizovaného článku dvě amnestie.

„Tyto důkazy považuji za dostatečné pro tvrzení, že Pavel Hasenkopf byl jedním ze spoluautorů amnestie, a to zejména části zastavující trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů,“ uvedl Zeman.

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Prezident dodal, že uvítá, jestliže šetření dalších institucí prokáže na základě hodnověrných důkazů, že spoluautory amnestie jsou i jiné osoby mimo prezidentskou kancelář. To už podle Zemana není v kompetenci této kanceláře. Prezident tak zjevně zprostil Mynáře dalších snah o vyšetřování amnestijních nitek.

Hasenkopf předal v pátek do podatelny Hradu podklady, které mají dokazovat, kdo je autorem novoroční amnestie. Zeman si materiály prostudoval během víkendu, jméno, které právník označil, ale v pondělí nesdělil. Hasenkopf v takovém případě avizoval, že je sdělí sám.