Některé zdi v domě se měly podle dostupných informací posunout až o pět centimetrů, což mohlo zásadním způsobem narušit statiku celého objektu, který je vklíněn mezi Hollar, jenž je sídlem Fakulty sociálních věd UK, a kavárnu Slavia. O dalším postupu bude muset rozhodnout statik, který se na místo dostane po ohledání trosek záchranáři.

"Část stropů je zřícená, stále se odstraňují sutiny," uvedl pro Novinky jeden ze zasahujících psovodů.

Více o pondělní explozi v Praze:
Letecké záběry centra Prahy po výbuchu v domě na nábřeží  
Ulicí u Národního divadla otřásl výbuch, podle šéfa záchranky jsou na místě mrtví
Výbuch v Divadelní posunul stěnu, domu hrozí zřícení
To ticho po výbuchu bylo děsivé, popsala zraněná žena 
Výbuch omezil dopravu v centru Prahy, na Národní se vrátily tramvaje
Světová média informují o explozi v Praze

„V domě č. 5 stále hrozí zřícení. V okolních domech zasažených tlakovou vlnou po výbuchu už zřícení nehrozí. Do ostatních (evakuovaných domů, pozn. red.) se budou lidé moci vrátit po 14.00,“ řekl Právu ředitel pražských hasičů Jaromír Pešek. Záchranáři evakuovali přes 200 lidí.

Lidé opouštějí místo exploze.

Lidé opouštějí místo exploze.

FOTO: David W Cerny, Reuters

"Když se to stalo, byla jsem ve třetím patře budovy FAMU. V ten moment jsem si myslela, že do domu, který se po té fakt velké ráně pohnul, narazilo nějaké auto. Společně s ostatními studenty jsem vyšla ven na ulici, kde nikdo moc nevěděl, co se děje. Žádný z mých spolužáků, které jsem viděla, nebyl zraněný, až na ulici před Hollarem jsem viděla tři pořezané slečny," popsala Právu výbuchem roztřesená studentka scenáristiky Kristina Dufková.

Hasiči zasahují na místě výbuchu.

Hasiči zasahují na místě výbuchu.

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Dodala, že nezažila nějakou paniku, ale potkala na ulici množství lidí, kteří nevěděli, co se děje: "Dokonce se mě ptali nějací turisti, jestli to je teroristický útok."

Výbuch šel z přízemí, řekl primátor

Na místo již dorazil Svoboda. "Výbuch byl skutečně mohutný, tlaková vlna zasáhla okolní ulice. Podle prvního vyjádření statika šel výbuch z přízemí," řekl primátor.

Na místo výbuchu dorazil i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Na místo výbuchu dorazil i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

FOTO: Milan Malíček, Právo

K neštěstí se vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS). "Jsem hluboce zasažen tragédií, která se odehrála při výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze. V současné době se podrobně seznamuji se situací a jsem v kontaktu s Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami integrovaného záchranného systému," uvedl v tiskovém prohlášení.

Při výbuchu bylo zraněno až 40 lidí, podle prvotních informací se mohlo jednat výbuch plynu, který byl v okolí údajně silně cítit.