Nová verze návrhu zákona, na jejíž přípravu dostali odpovědní ministři čtyři týdny, už nebude s úřadem počítat, zpřísněny v něm ale budou některé povinnosti stran a hnutí například ohledně informování veřejnosti o vlastní hospodářské situaci.

Politické strany se na vzniku úřadu, který prosazovala například vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), nebyly schopny dohodnout už delší dobu. Ve středu na vládě ale právě Peake s ohledem na tyto spory navrhla, aby úřad z normy zmizel a místo toho byly rozšířeny povinnosti stran při zveřejňování údajů o jejich hospodaření.

"Tím bude posílena kontrola nejdůležitější - kontrola ze strany veřejnosti. Zajistí se tak také širší podpora pro přijetí zákona v parlamentu," zdůraznila ve středu vicepremiérka.

Byla by podle ní škoda, kdyby zákon jako celek neprošel kvůli sporu o úřad. Ministerstvo vnitra nyní zákon dopracuje včetně zavedení mechanismu sankcí za porušení pravidel. Vláda by se k němu měla vrátit za čtyři týdny.

Velké strany proti úřadu

Vznik úřadu z parlamentních stran prosazovaly LIDEM a TOP 09 i opoziční Věci veřejné, proti byly ODS, ČSSDKSČM. Měl mimo jiné kontrolovat, zda strany a hnutí dodržují povinnosti dané zákonem o sdružování ve stranách, uveřejňovat na webu zprávy o financování volebních kampaní a také například dávat podnět vládě k návrhu Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti či rozpuštění strany.

Součástí materiálu, jehož projednávání bylo přerušeno, je také novela zákona o sdružování ve stranách a hnutích, která kromě jiného předpokládá ověřování stranických účetních uzávěrek nezávislým auditorem, nebo stanoví přesná pravidla pro financování předvolebních kampaní. Strany by pro ně například měly mít zvláštní transparentní účet, jak je tomu už nyní u prezidentské volby. Podrobnou výroční finanční zprávu by strany musely odevzdávat vždy do 1. dubna. Pokud tak neučiní, či zpráva nebude kompletní, může se stát, že ministerstvo financí straně pozastaví státní příspěvek.

Politické billboardy by podle návrhu měly být viditelně označené jménem či firmou, která je objednala.

Návrh zákona v dnes odmítnuté podobě pokládaly organizace jako Transparency International či Nadační fond proti korupci za zásadní protikorupční opatření.