Na pátečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru Lessy popřel, že by s Kalouskem telefonicky řešil policejní automobily. Prohlásil, že téma passatů je pro něj naprosto nová informace. Kalousek ve středu přišel s protitahem, když odkázal na úřední dopis, ve kterém policejní prezident Lessy požádal ministra vnitra Jana Kubiceho o peníze na passaty.

„Žádáme o přidělení účelové částky pro oblast efektivního využívání speciálně upravených vozidel VW Passat zařazených do pracovního týmu „AUTO - TEAM“, kdy se jedná o částku 17 000 000 Kč, a na obnovu stávajících technických prostředků určených pro kontrolu dodržování rychlostních limitů, agresivního způsobu jízdy, pátrání o odcizených vozidlech apod., kdy se jedná o částku 77 000 000 Kč,“ napsal v lednu Lessy.

Policisté při přebírání nových vozů

Policisté při přebírání nových vozů Volkswagen Passat.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Kubice se následně v květnu obrátil dopisem na Kalouska, kdy požádal o posouzení přidělení celkové částky 94,7 miliónu korun. Ministr financí to odmítl. „Musím bohužel odmítnout vaši žádost o navyšování výdajů státního rozpočtu na rok 2012 a 2013,“ uvedl Kalousek, který odkázal na vývoj veřejných rozpočtů.

Ministr zažil s ČSSD zklamání sezóny

Kalousek na středečním jednání Sněmovny uvedl, že v rámci telefonního hovoru Lessy pronesl: „A když už vás mám na drátě, vy jste nám loni pomohl s těmi passaty, já bych letos potřeboval pomoci zase.“ Na dotaz, o kolik jde peněz, policejní prezident podle Kalouska hovořil o částce zhruba do 20 miliónů korun. To odpovídá částce 17 miliónů, o kterou policejní prezident písemně žádal v lednu.

„Těžko bychom tedy hledali pádnější argument, že policejní prezident zcela objektivně klame a nemluví pravdu,“ komentoval Kalousek listiny, které předložil. Jednání bezpečnostního výboru, kde Lessy debatu o passatech popřel, ministr označil za zinscenované divadlo. „Kdy předem určení herci pokládali předem domluvené otázky a pan policejní prezident odpovídal předem domluvené odpovědi. Odpovědi, které se absolutně liší od objektivní a písemně doložitelné skutečnosti,“ řekl Kalousek.

Šéf rezortu financí si při té příležitosti rýpl do ČSSD, která stojí na straně Lessyho. „Měl jsem vždy soc. dem. za politickou stranu, se kterou máme poněkud odlišné nebo výrazně odlišné názory na přerozdělovací mechanismy ve společnosti, nicméně skutečně, že někteří, netvrdím, že všichni, ale že někteří soc. dem. převzali bártovsko-morozovské manýry, že pro některé soc. dem. je politický styl pana poslance Skokana natolik přitažlivý, že ho převzali, to je pro mě asi tak to největší zklamání sezóny,“ uvedl Kalousek.

Právě poslanec VV Petr Skokan minulý týden v pátek na jednání Sněmovny přečetl přepis telefonátu, v němž jej měl ministr financí loni v září častovat nevybíravými výrazy. Kalousek to označil za bláboly. [celá zpráva]

 Nešlo o žádost o peníze na passaty, reagoval Lessy

„Slova pana Kalouska nebudu nijak komentovat, nicméně ty písemnosti pochází z ředitelství služby dopravní policie a v žádném případě nešlo o žádost o peníze na passaty,“ řekl Právu Lessy. Dokumenty se podle něj ve skutečnosti týkaly projektu na obměnu radarové techniky. „Co se týče passatů, tak k těm tam byla jen malá část, a to na provoz,“ poznamenal policejní prezident.

Policejní prezident Petr Lessy na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny.

Policejní prezident Petr Lessy na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Lessy zároveň opakovaně odmítl tvrzení ministra Kalouska, že právě o passatech byla řeč v inkriminovaném vzájemném telefonátu. „Tam nepadlo ani slůvko o passatech ani o jakýchkoliv provozních záležitostech policie. Více se k tomu už nebudu vyjadřovat,“ konstatoval Lessy. Už dříve přitom řekl, že v telefonu s ním Kalousek mluvil o kauze Casa.