Tejc připomněl, že církevní restituce se na jednání Sněmovny dostanou nejdříve 10. července. Závěrečné hlasování by se díky předpokládanému vetu Senátu, v němž má ČSSD většinu, odehrálo nejdříve v polovině září před krajskými a senátními volbami.

"My jako sociální demokraté jsme svůj úkol splnili," konstatoval Tejc s tím, že nyní již obstrukce nemusí pokračovat. Ovšem na dotaz, zda obstrukce nadále pokračovat nebudou, jasně neodpověděl.

Tejc zopakoval, že odložení projednávání umožní občanům vzkázat poslancům, co si myslí o vrácení majetku v hodnotě 75 miliard korun a finanční náhradě ve výši 59 miliard, která bude církvím vyplácena dalších 30 let.

I během pátečního jednání se opozice několikrát neúspěšně pokusila odložit projednávání ve Sněmovně do září. Do sporu se kvůli tomu dostala šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) s šéfkou poslanců VV Kateřinou Klasnovou. Té se nezamlouval postup Němcové, která poskytla před hlasováním o odložení prostor pro krátkou přestávku klubu, aby mohla koalice sehnat poslance.