„Myslím, že by to byl docela dobrý signál směrem k veřejnosti, že se dokážeme domluvit i s některými jinými politickými stranami,“ řekl Právu šéf soc. dem. Bohuslav Sobotka.

Byl by to lakmusový papírek pro případnou vládní spolupráci po sněmovních volbách. Sobotka totiž doufá ve vstup lidovcůzelených do dolní komory. Tak to také naznačují některé průzkumy. Šéfové stran nechtějí zatím o jménech pro Senát hovořit s tím, že diskuse ještě není u konce. Nicméně dvě jména se zdají téměř jistá: jde o vedoucího Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK Martina Potůčka, který by měl být společným kandidátem ČSSD a zelených v Praze 8.

„Předpokládám, že naše republiková rada 27. května potvrdí nominaci profesora Potůčka, který by se měl stát nezávislým společným kandidátem Strany zelených a sociální demokracie,“ řekl Právu šéf zelených Ondřej Liška.

Společným kandidátem zelených s lidovci by pak mohl být sociolog Ivan Gabal, a to v Praze 12. „O některých jménech jsme diskutovali a předpokládám, že by k dohodě mohlo dojít,“ sdělil Právu šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Připojit by se mohli soc. dem.

Podpora i v druhém kole

A to není všechno. Představitelé všech tří stran připouštějí, že není vyloučena ani vzájemná podpora v druhém kole voleb tam, kde zůstane kandidát jedné ze stran.
„Rád bych navrhl vedení soc. dem., abychom ve druhém kole, tam, kde nepostoupí kandidát soc. dem., vyzvali k volbě opozičních stran, tedy proti vládním stranám,“ prohlásil Sobotka. Podle Bělobrádka bude ale v druhém kole víc než na stranické příslušnosti záležet na osobnosti kandidáta.

Sobotka, Bělobrádek a Liška přiznávají, že spolupráce opozičních stran prozatím připadá v úvahu právě v hlavním městě. Je to logický postup, protože v Praze ani jedna ze stran dosud neměla výrazné postavení, v hlavním městě tradičně vítězí ODS. V Praze se souboj o senátní křesla odehraje ve čtyřech obvodech.

V Praze 8 by se tak měl odehrát souboj Potůčka se senátorkou ODS, exministryní zdravotnictví Topolánkovy vlády Danielou Filipiovou a v Praze 12 proti sobě stanou nejspíš právě Gabal se senátorem ODS Tomášem Grulichem, který chce křeslo obhájit.

Do souboje v hlavním městě může zasáhnout ještě TOP 09, ale pražskou kandidátku ještě nemá. Do Senátu se bude volit i v Praze 2 a v Praze 4.