"Máme již téměř tisíc podpisů," uvedla Navrátilová. Vznikající strana prodloužila termín, do kdy mají být archy s podpisy doručeny jejímu vedení. Podle Navrátilové i informací uvedených na facebookové stránce platformy tak učinila kvůli "velkému množství žádostí o prodloužení termínu" a zájmu občanů podepsat petiční arch. Skutečné množství podpisů bude ale známo až poté, co se všechny archy sejdou v poslanecké kanceláři Peake.

Další zdroj blízký vládnímu politickému uskupení uvedl, že byl termín posunut kvůli tomu, aby podepsané archy stihly dorazit do stranické centrály před tím, než členové LIDEM požádají o registraci nové strany. Informace z krajů podle něj naznačují, že podpisů už je nyní dostatečný počet a do týdne by jich mělo být nejméně 1600.

Členové platformy se v pátek sejdou na společném jednání, kde mimo jiné sečtou průběžný počet podpisů pod peticí. Řešit by měli i další organizační záležitosti.

Zájemci o členství se hlásí, tvrdí poslankyně

"První, co nás čeká, je podání žádosti o registraci na ministerstvo vnitra," sdělila poslankyně Navrátilová. Za "pozitivní novinku" označila, že se podle ní hlásí zájemci o vstup do LIDEM.

Vznikající strana svůj název zveřejnila minulý týden. Podle Peake má vycházet ze slov "liberální demokraté". Od minulého týdne má uskupení registrovánu i doménu www.lidem.cz. Na adrese je zatím nastavena pouze výchozí stránka vytvořená společností, u níž jsou stránky registrovány. Na spodním okraji webu se zobrazuje reklama na představení divadla Járy Cimrmana.

Peake a další poslanci opustili VV oficiálně kvůli tomu, že nesouhlasili s politikou ultimát a konfrontací s koaličními partnery. Peake má na své straně dalších sedm poslanců, což zatím nestačí na založení vlastního klubu ve Sněmovně. Platforma je součástí vlády, v kabinetu nahradila VV, které přešly do opozice. Nová koalice nedávno získala důvěru Poslanecké sněmovny.