"Prezident republiky v žádném případě nebude toto konkrétní rozhodnutí soudu hodnotit. Naše soudnictví je na politice nezávislé a žádného politika ani prezidenta nemá poslouchat," sdělil Novinkám mluvčí Hradu Ochvat.

"Přesto prezident republiky považuje za potřebné říci, a je to z jeho strany výrok spíše o politice než o soudnictví, že je smutný z toho, že se v naší politice rozmáhají praktiky, kdy se místo formulace a prosazování myšlenek a hlasování o nich bojuje uplácením, odposlechy, vzájemným udáváním se a soudy. Takto se politika dělat nedá," dodal.

Čtěte také:
Bárta dostal za podplácení podmínku, Škárka za podvod tři roky natvrdo
Vynesení rozsudku doprovázely výkřiky "tohle není demokracie"
Kočí se mohla podle soudce dopustit podvodu
Nečas věří, že Bárta splní slib a odejde z politiky
Bárta rezignuje na vedení klubu a pozastaví členství ve VV
Soudce zakázal Škárkovi být poslancem. Odborníci pochybují, zda to může

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uložil bývalému ministrovi dopravy Bártovi osmnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na 2,5 roku. Uplácel podle něj své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky. Poslanci Škárkovi uložil tři roky vězení za to, že Bártu podvedl. Zakázal mu také po deset let být poslancem.

Soud s Bártou Klaus už minulý měsíc označil za absurdní reality show, ničící politický systém. Prezident přitom patří mezi politiky, kteří odmítají Bártu - jak sám dříve řekl - démonizovat.