Prezidenta, jehož přímá volba je nyní zakotvena v ústavě, si podle zákona z dílny ministerstva vnitra lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory.

Prezidentské kandidáty může navrhovat dvacet poslanců, deset senátorů nebo lidé formou petice s 50.000 podpisy. Náležitosti kandidátek i petice má podle předlohy posuzovat ministerstvo vnitra, podobně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Limit na kampaň by mohl shodit celou přímou volbu

Strop na kampaně, který si podle svých vyjádření strany přejí, ale nedohodly se na jeho konkrétní podobě, vláda do návrhu zákona podle zdroje ČTK nyní nevložila. Obává se, že pokud řekne parlament tomuto technickému zákonu o přímé volbě ne, bude znemožněna celá přímá volba.

Podobnou obavu tento týden vyslovila například vicepremiérka Karolína Peake (Věci veřejné). Premiér Petr Nečas (ODS), který na středečním jednání kabinetu chybí, v minulosti zdůrazňoval, že limity pro financování kampaní v prezidentské volbě jsou nutnost, má-li volba být "efektivní a průhledná". Je ale podle něj potřeba, aby byly "vychytány mouchy" a systém byl skutečně funkční.

V peticích se bude tolerovat tříprocentní chybovost

Vláda schválila zvýšení "procenta chybovosti", tedy hranice pro posuzování pravosti podpisů pod podpůrnými peticemi z vnitrem navrhovaného jednoho procenta na procenta tři.

Prakticky to znamená, že podle vládního návrhu zákona bude ministerstvo vnitra kontrolovat náhodně vybraný vzorek 8500 podepsaných občanů na petici. Pokud v něm bude více než tři procenta chybných podpisů, zkontrolováno bude dalších 8500 lidí. Pokud i v této skupině bude chybných více než tři procenta podpisů, bude to důvod pro odmítnutí kandidátní listiny.

Pokud ve druhém vzorku bude méně než tři procenta chybných podpisů, odečtou se všichni chybně uvedení petenti z celkového počtu podpisů pod peticí, a pokud na petici zůstane méně než 50 000 podpisů, bude i tato kandidátní listina odmítnuta.

Kandidáti na úřad hlavy státu mají podle prováděcího zákona také mít, na rozdíl od adeptů na členy horní parlamentní komory, zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro své předvolební klipy. Podobnou možnost mají nyní strany před sněmovními a evropskými volbami.