"Důvodem k mému odchodu je dlouhodobá nespokojenost se směřováním strany a zejména pak situace, do které dospěla ODS v regionech," uvedl Pakosta. K tomuto kroku se rozhodl po několika měsících úvah. Informace o jeho chystaném odchodu se v médiích objevovaly již dříve.

Během posledních let ODS podle Pakosty mnohokrát jednala v rozporu se svými principy a v rozporu s jeho přesvědčením. "Nechtěl jsem však jednat zbrkle a odcházet uraženě. Proto tak závažný krok činím s odstupem, ale zároveň dostatečně dlouho před vyhlášením vnitrostranických primárek - to abych předešel spekulacím o důvodech mého odchodu," napsal Pakosta.

Senátor uvedl, že nesouhlasil s přijetím lisabonské smlouvy, nepřijatelný byl pro něj také například postup zákonodárců ODS při hlasování o zvýšení podílu biosložek v pohonných hmotách.

Pakosta si chce nadále ponechat svůj senátorský mandát. "Zůstávám senátorem zvoleným za ODS. Své názory neměním, mosty nepálím. Opouštím ODS, ale zůstávám občanským demokratem," poznamenal.

Pakostovi kolegové v Senátu minulý týden ČTK řekli, že senátor je o svém případném odchodu ze strany neinformoval. "Opravdu nám nesdělil tento svůj nápad, že opustí ODS. Mohu pouze spekulovat o tom, že by to mohlo mít souvislost s letošními volbami do Senátu," řekl ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Podle něj by Pakostův odchod ze strany neměl vliv na jeho členství v klubu ODS, v němž je členem předsednictva. Občanští demokraté na Náchodsku do boje o Senát patrně nasadí svou poslankyni Zdeňku Horníkovou.