Právu nezaplacení potvrdil člen výboru Jan Vidím (ODS). „Vůbec si s tím nevíme rady, asi bude muset zasáhnout finanční úřad,“ řekl Právu Vidím s tím, že poslanci se dosud s takovou situací nesetkali. Hejtman Rath není v zaměstnaneckém poměru, je voleným politikem, a to jak v kraji, tak ve Sněmovně, takže není možné mu sumu jen tak z platu strhnout.

Véčkařka Jana Drastichová, která minulý týden dostala pokutu 10 tisíc za manipulaci s hlasovacími kartami Víta BártyRadka Johna, už podle Vidíma zaplatila.

Dosud nezaplacenou pokutu vysvětlil Rath Právu tím, že si zprvu myslel, že mu peníze byly strženy z platu. Rozhodnutí, kam má pokutu složit, prý nedostal, a proto se obrátil na šéfku komory Miroslavu Němcovou (ODS).

Rathovi právníci zpracovávají žalobu

„Odpověděla mi jakýmsi dopisem, že rozhodnutí bylo, jak se o mém případu hlasovalo. Jestli paní Němcová ty peníze shání, tak jí přinesu deset tisíc a dám jí je u stolku,“ řekl Právu a dodal: „I ta nejmenší vesnice ví, že když někomu uloží pokutu, tak musí napsat rozhodnutí, kde uvede, za co mu to ukládá, kdy to je splatné a na jaký účet. Nic takového jsem nedostal. Paní Němcová tedy vede Sněmovnu hůř než starosta nejmenší obec v ČR.“

Na dotaz, zda spíš pokutu zaplatit nechce, odpověděl: „Vůbec ne. Mí právníci dokonce zpracovávají žalobu. O pokutu se budu soudit, protože jde podle mě o porušení ústavy ze strany Sněmovny a o zvůli vládní většiny k poslancům.“

Rath tvrdí, že chtěl písemné rozhodnutí použít jako důkaz v rámci soudního státní, proto Němcovou kontaktoval.

Podle Němcové neexistuje lhůta, do kdy má Rath pokutu zaplatit. „Nemám žádný nástroj, jak ho tlačit. Je panem poslancem a pan poslanec má vědět, že má pokutu okamžitě zaplatit, je-li mu udělena,“ řekla Právu s tím, že Drastichová, která je ve Sněmovně mnohem kratší dobu, svou povinnost hned splnila.

Němcová: Nezaplacení by byla urážka Sněmovny

Předsedkyně Sněmovny dodala, že pokud by Rath pokutu nezaplatil, bude hledat jiné cesty, jak ho k tomu donutit. „Například další projednání mandátovému a imunitnímu výboru za další urážku Sněmovny, neboť ta mu vyměřila 10 tisíc korun pokuty. A tím, že ji nezaplatí, je to urážka Sněmovny a jejího rozhodnutí a může mu být dána pokuta další,“ dodala Němcová.

Podle předsedy imunitního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) je na Němcové, aby jednala. „Byla to právě předsedkyně komory, která kolegovi Rathovi rozhodnutí o udělení pokuty podepsala a adresovala,“ řekl Právu.

Rathův případ tak ale naznačuje slabinu, kterou pokutování poslanců a senátorů má. Podle poslanců patrně neexistuje síla, která by z potrestaného zákonodárce v případě, že se vzepře, pokutu vymohla.

Rath se od samého počátku disciplinárního řízení bránil přijetí trestu, proti pokutě se odvolal k celé Sněmovně, která ale rozhodnutí výboru potvrdila. Poslanec se hájil, že pouze vyřkl svůj lékařský odhad na adresu Kalouska. Rozhodnutí označil za facku svobodě slova.