Hlavní obsah

Paroubkovi radar nevadil, bál se však reakcí v ČSSD, tvrdí WikiLeaks

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek v roce 2007 řekl americkému velvyslanci v Praze Richardu Graberovi, že osobně nemá nic proti záměru USA vybudovat na českém území součást protiraketové obrany. Plyne to z depeše, kterou zveřejnil server WikiLeaks. Na veřejnosti se však Paroubek vůči americkému plánu ohrazoval s tím, že je třeba brát ohled na atmosféru uvnitř ČSSD i mezi spřátelenými sociálnědemokratickými partajemi v Evropě.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Paroubek

Článek

Paroubek se oficiálně a na veřejnosti od umístění americké radarové základny v Česku jasně distancoval v roce 2008. V depeši z 19. července 2007 americké velvyslanectví do Washingtonu referovalo, že Paroubek Grabera ujistil o tom, že nemá žádné osobní námitky vůči protiraketové obraně. Čistě politickými argumenty ale vysvětlil, že je svázán nedostatečnou podporou ve své straně a chybějícím manévrovacím prostorem, který mu poskytuje vláda.

"Postěžoval si, že čelí dilematu kvůli tomu, že v jeho straně pro protiraketovou obranu není téměř žádná podpora, a dále, že vláda Mirka Topolánka mu nenechala 'žádný prostor k manévrování'," uvádí se v kabelogramu americké ambasády.

Šéf opozice údajně velvyslance ujistil, že bude hledat způsob, jak v ČSSD pro projekt získat podporu. Jediným jistým způsobem, jak to udělat, prý podle Paroubka bylo ukázat, že zemi hrozí skutečné nebezpečí raketového útoku, nikoli jen "virtuální hrozba".

Poslance varoval, velvyslance ujišťoval

V březnu roku 2008 Paroubek pohrozil poslancům ČSSD vyloučením z kandidátek v dalších volbách, pokud zvednou ruku pro smlouvy týkající se základny v Česku. Paroubek také prohlašoval, že pokud se znovu stane premiérem, najde způsob, jak smlouvy anulovat, jestliže projdou jen díky podpoře přeběhlíků.

Amerického velvyslance však Paroubek údajně ujišťoval, že bude dodržovat jakoukoli smlouvu, kterou uzavře tehdejší Topolánkova vláda, včetně smluv o protiraketové obraně.

Přátelé neměli pro protiraketový štít pochopení

Na setkání z července 2007 rovněž Paroubek argumentoval ohledem na sociální demokraty v Evropě. Zejména zdůraznil, že ČSSD pracuje na zlepšení vztahů se Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD), a prý dal jasně najevo, že názor SPD na protiraketový štít se odrazí v jeho vlastním.

"Dodal, že postoje jeho 'přátel' v Evropě - zvlášť zmínil slovenského premiéra (Roberta) Fica a italského premiéra (Romana) Prodiho - mu brání zaujmout pozitivnější stanovisko vůči protiraketové obraně," napsalo americké velvyslanectví.

Vysoce pragmatický Paroubek

Už v depeši z dubna 2006 je zřejmé, že Američané se obávají Paroubkova ochladnutí vůči protiraketové základně v Česku. Proto nechtěli zapojovat tehdejšího premiéra do této diskuse před volbami. Podle jejich zdrojů by se "vysoce pragmatický" Paroubek mohl od projektu distancovat, kdyby cítil, že to oslabí jeho šance v červnových volbách.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy nakonec v roce 2009 od plánu předchozí vlády George Bushe vybudovat části protiraketové obrany v ČR a Polsku upustila.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám