Kde přesně bude česká jednotka nasazena, nechce ministerstvo obrany prozradit. "My nechceme říkat přesně to místo, také koneckonců se to ještě může nějakým způsobem vyvíjet, ale určitě to bude na východě Afghánistánu," řekl Nově ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Zhruba stovku českých příslušníků speciálních sil by měli vystřídat jejich kolegové za půl roku. Za rok by měla být celá jednotka zpět v České republice, dodala Nova.

Účelem výcvikových misí je pomoci vybudovat samostatnou afghánskou národní armádu, která bude moci chránit svou zemi bez pomoci zahraničních vojsk. Spojenci se v budoucnu plánují z Afghánistánu stáhnout.

Vláda schválila návrh na podobu armádních zahraničních misí do roku 2013 na začátku loňského října. Letos má v Afghánistánu, kde je nyní přes 500 českých mužů a žen v uniformách, sloužit až 720 vojáků, v roce 2012 až 640, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v Lógaru. Součástí afghánské mise má být i dopravní letoun CASA. Vojáci se naopak postupně stáhnou z Kosova.