„Jedná se o trestní věc, která je dosud v běhu a není zatím skončená. Z tohoto důvodu nižší státní zastupitelství, která jsou ve věci činná, jednotlivé úkony prověřování Nejvyššímu státnímu zastupitelství nepředkládají,“ vzkázal k tomu Zeman přes svou mluvčí Helenu Markusovou.

Čtěte také:
Kauzu Drobil nechte být, lobbovala žalobkyně. Nikdy jsem ji neviděl, tvrdí exministr

Ta zároveň dodala, že nejvyšší žalobce už před časem svůj názor dostatečně vyjádřil tím, že podřízeným státním zastupitelstvím přikázal v prověřování pokračovat. „V této souvislosti uvedl, že bude kladen důraz na to, aby byly prověřeny všechny aspekty a souvislosti možného trestného jednání,“ uvedla Markusová.


Žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Napsal to týdeník Respekt ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá to podle něj z dokumentu podepsaného Hercegovou. Exministr životního prostředí Pavel Drobil Právu sdělil, že Hercegovou nezná a podle něj se ničím neprohřešila.
„Dokument č. 1439, který má Respekt k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto ‚doporučení‘ není možné,“ uvádí týdeník. Hercegová obvinění odmítla. „Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení,“ řekla Respektu. Jde podle ní o věc, která není určena médiím, ale „je čistě pro stupně státního zastupitelství“. Pokorná prý mluví podobně. „Žádný dopis na mě nemůže a nebude mít vliv,“ cituje ji týdeník.

Případem se podle týdeníku Respektu zpočátku z vlastní aktivity zabývali dva žalobci - Pokorná a Adam Borgula ve svých okrscích Praha 1 a Praha 4. V lednu se prý u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana konala porada, které se kromě dvou uvedených účastnili i Hercegová a vrchní žalobce Vlastimil Rampula.

„Šéfžalobce Zeman je na zmíněné poradě vyzval, ať pátrání spojí v jedno, protože jedině to může vést k úspěšnému odhalení úplatkářů,“ píše Respekt, podle něhož ale Zemanův apel nevyslyšeli. „A rozsekanou kauzu naopak po třech měsících uzavřeli s tím, že se nic protizákonného nestalo,“ dodává.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pak ale nařídilo prověřování bývalého ministra životního prostředí zahájit, protože podle NSZ je podezřelý z korupce, informoval v dubnu server Aktuálně.cz.

Kdo je kdo v kauze kolem SFŽP
Libor Michálek
Martin Knetig
Dušan Fibingr
Pavel Drobil
Ivan Langer
Petr Nečas
Radek John
Oldřich Martinů
Chronologický přehled aféry