„Ten člověk mnoho neznamenal, ani už neměl tolik příznivců. Stal se sice ikonou pro určitý druh teroru, ale faktický význam neměl,“ řekl předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Hassan Alrawi Muneeba. Na otázku, zda bylo správné nejhledanějšího teroristu zabít, šéf českých muslimů odpověděl: „To vědí jen Američané a Bůh. Pokud skutečně stál za 11. zářím 2001, zaslouží být potrestán.“

Podle Vladimíra Sáňky z Ústředí muslimských obcí by bylo spravedlivější, kdyby se Usáma dostal před soud. „Bylo by to lepší, než ho bez soudu zabít. U soudu se mohlo prokázat, co provedl a objasnit spoustu věcí, které už objasněny nebudou,“ řekl Právu Sáňka.

Video

Expirované video

Usáma bin Ládin byl zabit Američany

Hassan Alrawi hodnotí bin Ládinovo dopadení jako správné, ale za mnohem důležitější považuje, co bude dál. „Hovořil jsem dnes s mnoha muslimy, mají různé názory na zabití bin Ládina. Ale shodují se v tom, že kvůli bin Ládinovi a tragédii v New Yorku byli postiženi všichni muslimové a zvláště Arabové. Nemuslimská veřejnost je apriorně považuje za teroristy, nejmarkantnější je to na letištích,“ zdůraznil Hassan Alrawi, původem Iráčan.

Sám to prý pociťuje také: „Na hranicích s Chorvatskem bývám pokaždé odstaven a zvlášť prohlížen. Je to velmi nepříjemné. Náhled veřejnosti na muslimy by se měl změnit k lepšímu,“ dodal.

Odvety al-Kajdá se příliš neobává, dramatičtější situace nějaký čas prý potrvá na burzách, jinde ne. Šéf českých muslimů je přesvědčen, že velké množství bin Ládinových příznivců pochopilo, že jeho myšlenky nebyly správné, a odvrátili se od něj. Zároveň Alrawi připouští možnost, že bin Ládin zahynul již dříve, v souvislosti se zpochybňováním jeho smrti v noci na pondělí.

Video

Expirované video

Američané oslavují smrt bin Ládina

Lidí vyznávajících islámské náboženství žije v Česku na 14 tisíc. Jen v Brně, kde žije také Hassan Alrawi, jich je zhruba tisícovka.