Sociální demokraté, kteří zvítězili v květnových volbách do Sněmovny, přitom deklarovali, že jsou připraveni v případě vyslovení nedůvěry převzít odpovědnost za hledání řešení.

„Soc. dem. si je vědoma odpovědnosti za případná budoucí řešení,“ uvedl na tiskové konferenci v dolní komoře místopředseda ČSSD Milan Urban. „Budeme připraveni podílet se na takovém řešení, které do budoucna zajistí politickou stabilitu,“ řekl pak jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

S koncem Topolánkova kabinetu nelze hlasování srovnávat

Šéf ČSSD Sobotka očekává, že v případě pádu vlády padne pověření jednat o novém kabinetu právě na jeho stranu jako vítěze voleb. Odmítl srovnávat současnou situaci s pádem vlády Mirka Topolánka (ODS). Pokud Nečasův kabinet skončí, podle Sobotky se tak stane na základě rozpadu vládní koalice a porušení koaliční smlouvy.

Sobotka také vyslovil přesvědčení, že vláda ztrácí kvůli skandálu na ministerstvu životního prostředí každým dnem důvěru občanů a fatálně selhal i premiér Nečas. „Požadujeme také odchod předsedy vlády Petra Nečase,“ prohlásil Sobotka s tím, že takový krok není možný bez odchodu celé vlády.

Soc. dem. kabinet viní, že zdevastoval státní aparát. Podle Sobotky vláda dosazuje lidi bez kvalifikace a vytváří klientelistické a korupční prostředí. Sobotka se přitom domnívá, že se vládní koalice destruuje zevnitř.

Poslanec KSČM Dolejš pak odmítl, že by případný pád vlády rozkolísal trhy. „Vláda jde od debaklu k debaklu,“ míní. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná se opřela do Věcí veřejných, které slibovaly boj proti korupci. „Zazvonil zvonec a pohádky je konec, milé Věci veřejné,“ prohlásila.