Ministerstvo zahájilo výběrové řízení na základě forenzního auditu, který odhalil významné nedostatky v hospodaření instituce. Na bývalého ředitele Horymíra Kubíčka a jeho ekonomického náměstka Oldřicha Rambouska dokonce podalo ministerstvo trestní oznámení.

Výběrové řízení na šéfa NTM na začátku listopadu nepřineslo jednoznačného vítěze. Rozhodovalo se údajně mezi Ksandrem, právníkem Karlem Kosem a architektem Michalem Crkvou. Do závěrečného ze tří kol nepostoupil nikdo ze současných pracovníků NTM, kteří se do konkurzu hlásili. Komise nechala Bessera podle informací Novinek vybrat mezi Crkvou a Ksandrem. [celá zpráva]

Crkva přijal místo na ministerstvu

Ministr uvedl, že Crkvovi nabídl spolupráci na ministerstvu kultury nebo v některé z příspěvkových organizací. Rád by prý využil jeho ekonomických zkušeností, Crkva to prý přijal. Ksandr působil jako náměstek Národního muzea pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost do letošního léta. V současné době zastává pozici hlavního konzervátora muzea.

Právo již dříve informovalo o stížnostech vyřazených kandidátů, podle nichž měl konkurz podezřelé okolnosti. Podle nich byla kritéria nastavena pro jedinou osobu, kterou byl Ksandr.

Karel Ksandr

Karel Ksandr

FOTO: Stanislav Zbyněk, ČTK

Čtěte také: Výběr šéfa technického muzea provázejí podivné okolnosti

Besser v ČT upozornil, že forenzní audit prokázal podobná pochybení jako u NTM také u Národní knihovny. Zřejmě i v tomto případě se bude hledat nový ředitel.

Další forenzní audit podle Bessera čeká také Národní muzeum, ale předběžná zjištění prý nebyla tak závažná jako u předchozích dvou institucí. Ostatní instituce se pak mohou připravit už pouze na vnitřní audity.