„Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká," řekl Klaus. Nad trojicí žhářů soud ve středu dopoledne vynesl rozsudek ve výši 22 let, čtvrtý z nich dostal 20 let. [celá zpráva]

Při útoku zápalnými lahvemi v dubnu 2009 byla těžce popálená tehdy dvouletá Natálka.

"Jenom se zamýšlím nad tím, jestli taková výše trestu, kterou porovnávám s některými žádostmi o milost, které dostávám, opravdu bude tou nejsprávnější cestou, jak zabránit do budoucna opakování podobných jevů,“ dodal prezident.

Ostatní politici s trestem souhlasí

Narozdíl od Klause drtivá většina politiků výše trestů chválila. Premiér Petr Nečas zdůraznil, že vysoká trestní sazba je v pořádku. Čin mladíků vnímá jako "závažný a odsouzeníhodný". Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) poznamenal, že ČR by "skončila v pravěku", pokud by bylo možné zapalovat domy s dětmi nevinných občanů.

Ministr vnitra Radek John (VV) řekl, že ministerstvo je v posledních letech v boji proti extremismu velmi úspěšné a hodlá v tom pokračovat. "Myslíme si, že i takovéto odstrašující rozsudky jsou užitečné," dodal.

Tresty pochválili také sociální demokraté Bohuslav SobotkaLubomír Zaorálek.

Odborníci: Výše trestů odpovídají

Výše trestů nepřekvapila ani odborníky. Podle politologa a právníka Miroslava Mareše i právničky Kláry Kalibové, která dlouhodobě sleduje dění na české ultrapravicové scéně, odpovídají tomu, z čeho soud čtveřici uznal vinnou.

Soudce popisuje rozsah zranění Natálky Sivákové. Zdroj: Česká televize

"Já bych tresty nenazývala exemplárními. Odpovídají brutalitě trestného činu, způsobu provedení a zejména následkům, kdy je postiženo dítě. Ono to svádí k označování těch trestů za exemplární, ale žádným způsobem se nevymykají tomu, jak by mělo být přistupováno k podobné trestné činnosti," řekla ČTK Kalibová, představitelka nevládní organizace In Iustitia, která se soustřeďuje na pomoc obětem násilí z nenávisti.