Nyní se obec zapisuje do statistik znovu a soutěží o další prvenství – povodněmi nejpostiženější obec Libereckého kraje. Mnozí o ní mluví jako o libereckých Troubkách. Při povodních tady utonula 73letá žena. Uplavala z domu i s postelí, tělo našli až polští záchranáři v Bogatyni. Materiální škody dosud nelze vyčíslit.

Podle starosty Heřmanic Vladimíra Stříbrného (nez). v nich není nikdo, koho by povodeň nepostihla. „Poničené jsou všechny domy, i ty na kopci. Spláchla je voda z polí. Jediným domem, který živel vynechal, je obecní úřad,“ uvedl starosta. Vše přišlo tak rychle, že lidé neměli čas ani nic zachraňovat.

Lidé přenášejí věci v Heřmanicích před provizorní lávku.

Lidé přenášejí věci v Heřmanicích před provizorní lávku.

FOTO: Barbora Silná, Právo

„Ještě v devět hodin dopoledne jsem jel nakoupit do města, když jsem se za hodinu vrátil, voda už nebezpečně stoupala a pak to přišlo,“ svěřil se Právu podnikatel Petr Zbořil a ukazoval, kudy se vinul nenápadný potůček - nyní je z něj dravá řeka, která teče zcela mimo své původní koryto, přes bývalou silnici. Dnes ji připomínají pouze kusy asfaltu, které trčí nad vymletým korytem. „V tom potoce bylo tak málo vody, že jsme už ani nemohli provozovat malou vodní elektrárnu, kterou jsem měl ve firmě. Do roku 1960 ale normálně sloužila,“ říká smutně Petr Zbořil.

Právě před jeho firmou se silnice zcela zlomila a teď tady končí. Na druhou stranu obce a nyní i řeky se lze dostat jen přes provizorní klády. „Jestli chcete odvézt něco ke starostovi, musíte se vrátit, jet směrem na Habartice a tam se potom dostanete přes silnice na druhou stranu vesnice,“ navigoval podnikatel dva muže z Prahy, kteří přivezli balenou vodu a další úklidové prostředky. Cesta měřící běžně 200 metrů se tak promění v několik kilometrů dlouhou jízdu po zničených vozovkách přes hraniční přechod do Polska.

Podnikatel Petr Zbořil znovu podnikat už nezačne.

Podnikatel Petr Zbořil znovu podnikat už nezačne.

FOTO: Barbora Silná, Právo

Škody v obci, která má asi 230 obyvatel a roční rozpočet dva milióny korun, budou v řádech stovek miliónů korun. Ještě v úterý nefungovala voda ani elektřina. Jediné, co náporu vody odolalo, bylo vysoko na kopci položené výcvikové středisko služebních psů.

Video

Letecké záběry povodní na Liberecku. Zdroj: Stream.cz

„Voda z polí se valila i k nám, ale zastavila se těsně před kotci. Škody se nás tak nedotkly,“ popsal jeden z celníků, který pomáhal ve vesnici.

Zaměstnanci celní správy přinášejí elektrocentrálu.

Zaměstnanci celní správy přinášejí elektrocentrálu.

FOTO: Barbora Silná, Právo

„Chlapi, pojďte mi pomoci vyložit elektrocentrálu a další věci,“ vyzval opodál stojící muž, který sem přijel z Jablonce. Vše pak opatrně přenášeli přes řeku. Ačkoli do obce nyní míří pomoc, všichni zde se obávají budoucnosti. „Máme šikovného starostu, podařilo se mu během jednoho volebního období dát obec dohromady. Teď to ale bude trvat pěkně dlouho. Já osobně už svoje podnikání neobnovím,“ podotkl Zbořil.