„Pokud dostanu příkaz ušetřit deset procent, tak snížím platy nebo budu propouštět. Ale děsím se toho. Je vidět, že je budeme potřebovat. Byl jsem potěšen, že ti lidé tam zůstávali a pracovali i dlouho po směně. Když se jim sníží platy, těžko si dokáži představit, že by tam zůstali s takovým nasazením,“ uvedl Štěpán.

Podotkl také, že větru dešti nelze poručit a povodně jsou něco, co bude ČR ještě dlouho trápit.

I ministr obrany Alexandr Vondra se ohradil proti tomu, že by resort vnitra, pod nějž správa hasičů spadá, musel šetřit zrovna na platech hasičů nebo jejich pracovníky propouštět. Je prý jen na ministrovi Radku Johnovi (VV), kde úspory najde.

Starostové se mají obrátit na vládu s požadavky o pomoc

Vondra vyzval starosty z postižených oblastí, aby před pondělním mimořádným jednáním vlády o povodních, dodali své požadavky na pomoc. Podle něj nebudou prostředky k dispozici ihned, ale vláda bude schopna řešit včas, kde peníze opatřit.

Podle Vondry kabinet projedná v pondělí návrh na nasazení armády při odstraňování povodňových škod, o penězích jednat nebude. Vojáci by mohli pomoci s budováním provizorní infrastruktury, například mostů.

Podle hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) má kraj v rezervách připraveno pět miliónů korun. Ve zvláštním fondu vyhrazeném pro stav nebezpečí, který kraj v sobotu vyhlásil, může uvolnit dalších 18 miliónů korun.

„Další milión nám přislíbila i Asociace krajů ČR a v tuto chvíli se mi ozývají i další hejtmani, kteří chtějí pomoci finančně i materiálně,“ uvedl Eichler.
Vondra řekl, že desítky miliónů rozhodně stačit nebudou, vláda bude muset najít částky v řádu stovek miliónů korun. Jako možnost uvedl i formu dluhopisů.