Šéf VV Radek John ale uklidnil a uvedl, že závazné bude jen poslední referendum, které se bude týkat jejich vstupu do vlády.

„Hlavní referendum bude o tom, že lidé si řeknou, vyjednali toho tolik, aby stálo za to jít do koalice,“ řekl John na tiskové konferenci. Dodal, že budou pomocná referenda. „Umím si představit, že v něčem řeknou ne, ale v celku řeknou ano. To nejsou referenda, která by znamenala, že už touto tramvají do Sněmovny nepojedu,“ podotkl John.

Další vyjednavač VV Vít Bárta Johna doplnil, že se budou ptát jednak na dohodnuté body, tak i na to, který kompromis by byl pro jejich fanoušky přijatelnější. „Objeví se tam i sporné body, kde se hledá kompromis. V následujících 48 hodinách spustíme hlasování véčkařů, abychom měli zpětnou vazbu pro následující jednání,“ uvedl Bárta.

John se pochlubil, že se jim podařilo prosadit, aby i hazard byl zdaněn 20 procenty. „Nikdo neprotestoval,“ podotkl John. Také valorizaci důchodů příští rok si přičetli véčkaři na svůj účet. „Pro udržení sociální solidarity je potřeba valorizovat a neobětovat důchodce,“ uvedl John.

Předseda VV také varoval ministry Fischerovy vlády, aby nedělali před odchodem závažná rozhodnutí a nevypisovali stamiliónové tendry. „V okamžicích, kdy vláda končí, lze udělat nejvíce zmatků a nebojím se to říci, ukrást nějaké peníze,“ poznamenal John.