Vláda tak zareagovala na návrh právního zástupce Štrosové Davida Štrose, který minulý týden zaslal Ředitelství silnic a dálnic návrh směnné smlouvy. Poslední termín pro dohodu určila vláda na 21. června.

Koncem minulého měsíce přitom vláda rozhodla pozemky vyvlastnit s tím, že dohoda se statkářkou Ludmilou Havránkovou a její sestrou Štrosovou o pozemcích není možná.

Havránková se však nechtěla vzdát a její právník Pavel Černohous avizoval, že to bude mít dohru u soudu.

„Dlouhodobě jsme úředníky upozorňovali, že na jednom z pozemků je spoluvlastnictví Jaroslavy Štrosové a vyzývali jsme je, aby s ní o jejím podílu jednali. Ona a její právník byli osloveni teprve nedávno,“ uvedl Černohous a dodal: "Mezi úředníky jsou určitě takoví, kteří by dali přednost dohodě, a druzí, kteří by šli raději do vyvlastnění. Je docela možné, že to celé je nějaká hra mezi nimi.“

Proč vládní zmocněnci náležitě nevyjednávali se Štrosovou, nechtěl v pondělí Slamečka před novináři komentovat.

Štrosová chěla příliš, řekl vládní zmocněnec

Štrosové na zájmovém území patří jen malá část o výměře zhruba 1 400 metrů čtverečních. S Havránkovou se stát víceméně na znění smluv dohodl.

Jak uvedl hlavní vyjednavač Úřadu vlády Michal Frankl před dvěma týdny, ministři proto rozhodovali mezi dvěma možnostmi: buď vyvlastnit pouze Štrosovou, nebo všechny pozemky včetně těch, které patří Havránkové. Celkem jde zhruba o tři hektary.

"Podmínky pro dohodu s celou rodinou Havránkových nebyly naplněny," uvedl tehdy Frankl. Dodal, že pro vyvlastnění hlasovalo 11 ministrů. Štrosová prý za svůj pozemek vyžadovala násobně více, než kolik jí stát nabízel.