„Narozdíl od většiny z vás jsem byl před 65 lety v momentu, kdy rozhlas volal o pomoc nedaleko. Bydlel jsem se svými rodiči pár kroků odsud na Tylově náměstí a tehdejší atmosféru jsem jako malé dítě už začínal vnímat. I tehdy jsem věděl, že je situace dramatická a byl jsem u toho, kdy se na rohu Jugoslávské a Bělehradské ulice stavěla barikáda. Není možné na to zapomenout,“ uvedl Klaus v projevu.

Praha si připomíná 65. výročí povstání

Novinářům pak řekl, že se v dětském věku podílel na stavění barikády. „Když se před naším domem najednou začala stavět barikáda a všichni nosili dlažební kostky, čtyřleté dítě nemohlo dělat nic jiného, než si také stoupnout do té řady a pokoušet se ty kostky podávat dál. Takže na to mám takovou osobní vzpomínku,“ přiblížil prezident.

Vzpomněl na hrdiny i umučené z protinacistického odboje, vězněné a popravené občany za heydrichiády. „Dnes při zpětném pohledu se může zdát, že se Pražané chopili zbraní, a mimochodem je nebylo vůbec lehké získat a bylo jich tragicky málo, až když už téměř o nic nešlo. Není to tak. Dát v sázku svůj život - a padlých a zraněných nebylo málo v posledních dnech a hodinách války - bylo obdivuhodné. Logický by byl opačný přístup,“ řekl Klaus.

Prezident  vyzdvihl význam povstání ve chvíli, kdy bylo jasné, „že už je agresor v posledním tažení a bylo možné si v klidu počkat na jeho konec“. „Lidé v Praze to neudělali,“ dodal Klaus. Stejný moment zdůraznil také premiér Jan Fischer. Podle něho hrdinové před 65 lety zbořili jeden negativní mýtus. „Mýtus, že Češi nikdy nebojovali,“ řekl Fischer.

Premiér Jan Fischer, prezident Václav Klaus a předseda Senátu Přemysl Sobotka při vzpomínkovém aktu před budovou Českého rozhlasu

Premiér Jan Fischer, prezident Václav Klaus a předseda Senátu Přemysl Sobotka při vzpomínkovém aktu před budovou Českého rozhlasu

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Prezident ocenil, že se 65. pietního akt u Českého rozhlasu letos účastnilo hodně lidí, a to i mladých. Vyzdvihl i přínos předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové. „To, že ona to umí říci tak 'po žensku', tak dramaticky, to je správně,“ doplnil Klaus.

Dvořáková popsala, jak ostrá situace panovala 5. května 1945 přímo v budově rozhlasu, kde jeho zaměstnanci strhali ze zdí cedule a popisky, aby okupační vojsko nemohlo přerušit vysílání. Němečtí vojáci, kteří po budově chodili, se v ní nevyznali. „Ani nevěděli, že chodí v těsné blízkosti vysílacího zařízení,“ připomněla Dvořáková. Z jejích slov vyplynulo, že se situace účastníků povstání za poslední léta zlepšila.

„Účastníci druhého odboje už nepotřebují nic, ani účastníci Pražského povstání. Jen vlídné slovo, je to pro ně pohlazení na duši,“ uvedla Dvořáková.

Před budovou rozhlasu promluvil i premiér Jan Fischer.

Před budovou rozhlasu promluvil i premiér Jan Fischer.

FOTO: Jan Handrejch, Právo