„Je mi líto, že do květnových voleb už Sněmovna novelu projednat nestihne. Podporu mi ale vyjádřila řada poslanců. Ujistili mne, že pokud budou znovu zvoleni, zasadí se o to, aby se tato legislativní změna dostala na pořad už na podzim,“ řekl Právu Ježek.

Možnost výjimek napomáhá korupci

Nynější právní úprava je v platnosti od roku 2001. Stanovila sice, že reklamy se nesmějí umísťovat v 250metrovém ochranném pásmu podél dálnic, zákonodárci ovšem při jejím přijímání současně rozhodli, že 800 billboardů dostane výjimku.

To teď chce Ježek změnit a všechny výjimky novelou zrušit. U řady billboardů to ale půjde jen obtížně, protože jsou na ně uzavřeny platné smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

„Řada z billboardů, které dostaly výjimku, nemá přitom stále ještě instalována svodidla či jinou ochranu a jsou tak pro řidiče velmi nebezpečné. Billboardy jsou výhodný byznys, jenž by ale neměl dostávat přednost před lidským zdravím. Navíc se možností udělovat výjimky vytváří korupční prostředí,“ upozorňuje Ježek.

V minulých dnech se tento poslanec dopisem obrátil na generálního ředitele ŘSD Alfreda Brunclíka. „Požádal jsem ho, aby nečekal až na schválení novely a zajistil, že dosavadní smlouvy na billboardy nebudou před jejich vypršením prodlužovány,“ řekl Právu Ježek.

Experti se shodují, že reklamy podél dálnic a silnic skutečně odvádějí řidičovu pozornost. Přitom jen loni zahynulo v ČR při dopravních nehodách zaviněných tím, že se řidiči plně nevěnovali řízení, více než 200 lidí.

Trestní oznámení na úředníky

O zákaz billboardů podél dálnic a jejich výrazné omezení u silnic usiluje i nezisková organizace Acta non verba. Ta nyní podala trestní oznámení na úředníky ministerstva dopravy (MD) kvůli hromadné nehodě 14 aut na rychlostní silnici R7 z Prahy na Slaný. [celá zpráva]

Nehoda se stala 22. února a na čtyři hodiny zablokovala silnici R7. Na zledovatělé vozovce tehdy havarovalo auto, jehož řidička nezvládla řízení a narazila do billboardu. Následovala pak hromadná srážka.

Podle ředitele Acta non verba Vojtěcha Razimy jsou úředníci podezřelí ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti, kterého se měli dopustit tím, že na zmíněné silnici povolili postavit billboard, jenž byl příčinou nehody.

„Myslíme si, že ten billboard tam není v souladu s platnou legislativou. Je totiž pouhé čtyři metry od okraje vozovky,“ uvedl v ČT Razim.

Ministerstvo dopravy s tím ovšem nesouhlasí. „Vše musí nejdříve došetřit policie a já jsem přesvědčen, že jestli o této věci bude jednal soud, rozhodne ve prospěch našeho ministerstva,“ prohlásil mluvčí MD Karel Hanzelka.

V řadě zemí zákaz

Umísťování billboardů u dálnic je zakázáno v řadě evropských zemí. Ve Španělsku, Finsku i Německu platí bezvýhradný zákaz reklamy dokonce podél všech komunikací.

Naopak v ČR stojí u dálnic a silnic nebývalé množství billboardů, z nichž nemálo bylo postaveno na černo. Často na místech, kde rozptylují řidiče. A ohrožují tak jejich životy.