Hlavní obsah

Úředníci ministerstva dopravy čelí žalobě kvůli billboardu, který měl zavinit nehodu

Úředníci ministerstva dopravy čelí žalobě kvůli hromadné nehodě, která se v únoru odehrála na rychlostní silnici R7 z Prahy do Slaného. Nezisková organizace Acta non verba je žaluje kvůli billboardu u silnice, do něhož narazil řidič prvního havarovaného vozu.

Úředníci ministerstva dopravy čelí žalobě kvůli billboardu, který měl zavinit nehodu

Podle organizace musel billboard u silnice někdo povolit, přičemž dotyčným měli být právě ministerští úředníci. Ti nyní čelí žalobě ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti.

Nehoda se stala 22. února a zhruba na čtyři hodiny zablokovala silnici R7 mezi odbočkami na Lidice a Stehelčeves. [celá zpráva]

Podle policie na zledovatělé vozovce havarovalo auto, jehož řidič nezvládl řízení, nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky a narazil do billboardu. Postupně do havarovaného auta narazily další vozy. Obětí kolize se stali i policisté a hasiči, kteří na místě zasahovali. Celkem se tam tak střetlo 14 aut, jeden člověk byl při havárii zraněn.

Když soudí řidiče, nechť vyšetří i roli úředníků

"Každý billboard musel někdo postavit a ve většině případů i povolit. V tomto případě to byli úředníci ministerstva dopravy (...). Trestní oznámení je zcela na místě. Řidič autobusu, který bude řídit opilý a způsobí nehodu, bude odsouzen pro obecné ohrožení. Stejně tak by měli být odsouzeni úředníci ministerstva," uvedl Razima.

Společnost Acta non verba, což lze z latiny přeložit jako Ne slova, ale činy, vznikla loni a jejím cílem je zákaz billboardů na dálnicích a jejich výrazné omezení na dalších místech.

Razima tvrdí, že ročně se v Česku stane asi 20 000 nehod, při kterých se vůz střetne s pevnou překážkou, a ročně tak umře přes 200 lidí. "Nevíme, kolik těchto lidí zabily billboardy, policie to nesleduje. Kdyby billboardy zabily jen jednoho člověka, je to dost na jejich úplné zrušení," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků