Podle mluvčího Technické správy komunikací (TSK) Tomáše Mrázka je letošní znečištění ve srovnání s minulými lety extrémní. Podle jeho slov jezdí po Praze 20 samosběrných vozů, ty se však primárně zaměřují na hlavní tahy. Stovky lidí čistí ulice za pomoci košťat a lopat.

Sníh, který ležel na ulicích velmi dlouho, si totiž mnoho lidí spletlo s odpadkovým košem. Rovněž část majitelů psů jakoby se sněhovou nadílkou zapomněla po svých miláčcích uklízet," poznamenal Mrázek.

"Problém je v inertních materiálech, kterými byly chodníky posypány," řekl ČTK starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS). Další nepříjemnost také podle něj představují nedopalky z cigaret. "Ten sníh je zakonzervoval, takže teď je toho opravdu hodně," dodal.

TSK má na starosti jen asi 250 hektarů chodníků z celkových 1400 hektarů, které v Praze jsou. O zbytek pečují především městské části.

O pomoc vězňů je zájem

Do mimořádného úklidu především psích exkrementů se pustí i Praha 4. Najme si na to vězně a brigádníky, které už letos zapojila do úklidu sněhu a odstraňování zmrazků. "Po této dobré zkušenosti jsme se rozhodli navázat s pankráckou věznicí dlouhodobou spolupráci a využívat vězně i při jiných příležitostech," uvedl místostarosta Prahy 4 Václav Krištof (ODS).

Vězni z Pankráce tu už uklízeli chodníky minulý týden. Podle mluvčí této městské části Žanety Pilařové pankrácká věznice pomůže s úklidem ráda už jen proto, že v Praze 4 sídlí. Momentálně se prý radnice s věznicí dohaduje na konkrétních termínech a počtech vězňů, kteří budou nasazeni.

Někde vypomohou bezdomovci

Stejně se na možnost výpomoci při úklidu ulic a chodníků dívají i v Praze 10, kde chtějí najít nějaké úsporné řešení. "Kromě těch standardně odsouzených, kteří mají veřejně prospěšné práce, bychom využili ještě odsouzené z pankrácké věznice," řekl Lipovský. Zatím to ale zřejmě nepůjde. "Vězni z Pankráce už jsou rozebraní," řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Bezdomovce, nezaměstnané pracující ve veřejné službě a odsouzené k alternativním trestům v této městské části prý ale nasadí.

Podle mluvčí Vězeňské služby Markéty Prunerové uklízejí vězni z pankrácké věznice třeba v Modřanech už od 12. února. Pankrácká věznice podle ní podobně jako ruzyňská podepisuje smlouvy o pomoci s jednotlivými městskými částmi. Vězni z Ruzyně tak například uklízejí v Praze 1, 6 a 17 nebo v okolí mateřské školky v Čimicích. Odsouzení uklízejí chodníky ve skupinách, které nepřevyšují deset lidí.

Brigáda za 100 korun na hodinu

Brigádníci, kterým bude nuselská radnice platit 100 korun na hodinu, se mohou hlásit tento pátek od 10:00 do 11:00 na personálním oddělení úřadu.

Do služby by měli nastoupit od 1. března. Potřebné náčiní zajistí městská část.