V případě prokázání viny by šéfovi NKÚ hrozilo až pět let vězení. Trestní oznámení na Dohnala podal sněmovní kontrolní výbor, později také kárná komora NKÚ.

"Pana prezidenta (NKÚ) dosud orgány činné v trestním řízení nekontaktovaly," řekla ve čtvrtek mluvčí NKÚ Radka Burketová. Dodala, že o policejním šetření nemá vedení úřadu žádné informace, a Dohnal se k němu proto nebude vyjadřovat.  

Dohnal v úterý odmítl kontrolu ze strany poslanců, kteří chtěli prověřit jeho možné chyby v hospodaření, s odůvodněním, že je to v rozporu s ústavou. Podle předsedy kontrolního výboru Sněmovny Vladimíra Koníčka se ze strany předsedy NKÚ jedná o obstrukci. [celá zpráva]

Na některá podezření z chyb v hospodaření upozornilo letos na jaře kolegium úřadu. Část členů tohoto širšího vedení při schvalování loňského hospodaření prosadila usnesení, v němž Dohnala kritizovala za plýtvání penězi. Úřad podle nich například ruší územní pracoviště a stěhuje je do pronajatých prostor, ale nájemné přitom roste.

Dohnal tuto kritiku odmítá. Tento týden poslancům řekl, že jen v loňském roce ušetřilo stěhování poboček 20 miliónů korun, a letos dokonce 25 miliónů korun.