Svým emotivním vystoupením narážel na další požadavky ČSSD k balíčku.

"Je otázkou, zda chce být tato Sněmovna rukojmím zbytnělého ega v rukou kolotočářsko-vekslácké lobby," otázal se emotivně Kalousek. Za tento bonmot sklidil potlesk občanských demokratů, kteří jej zjevně pochopili jako verbální atak na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Jednání politiků přirovnal k chování kolotočářů, kdy jeden pustí druhého zadarmo na centrifugu a druhý objedná "párek s tuplovanou porcí hořčice". Takové jednání si Česko podle něj nemůže dovolit.

Sledujte ON-LINE: Jednání Sněmovny o Janotově úsporném balíčku

Kalousek odpoledne čelil i útokům ČSSD, že jeho strana má poslance, kteří za ni nebyli zvoleni. Sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa ho vyzval aby i se svými kolegy z TOP 09 složil mandát, neboť jej nezískali ve volbách. Kalousek následně opáčil, že byl zvolen za program KDU-ČSL z roku 2006, který sám psal a nikdy se mu nezpronevěřil.

Při jeho přestřelce se středočeským hejtmanem Davidem Rathem padala i vulgární slova. "Jsem ochoten připustit, v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy se chováte jako 'debil'. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat," parafrázoval Kalousek na Rathovu adresu výrok někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla.

Chyběli už jen Marťani

Kalousek už dopoledne po jednání předsedů parlamentních stran v reakci na další požadavky ČSSD řekl, že na jednání chyběli už jen Marťani. Při jednání s předsedou sociálních demokratů prý pociťoval zoufalství.

Sociální demokraté bez ohledu na středeční jednání u premiéra Jana Fischera přišli s dalšími požadavky stran úsporných opatření státního rozpočtu. Paroubek v minulosti proslul svým výrokem, že bude vládnout třeba s Marťany.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se poslouchá debatu ve Sněmovně.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se poslouchá debatu poslanců. Do Sněmovny přišel s holí, kterou občas používá. FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

 Kalousek o holi
Zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek přišel ve čtvrtek do Sněmovny s holí. Buď se o ni při chůzi opíral, nebo s ní šermoval.  Hůl měl kvůli artróze v koleni, které se vždy zhorší po sportovním výkonu, tentokrát v tenise. "Vždycky, když hraju dobře, tak to takhle odskáču,“ okomentoval na dotaz Práva své tenisové výkony Kalousek. Má prý artrózu a čas od času se mu projeví bolestmi kolena. „Je nelegitimní si stěžovat, protože si to způsobuji sám, proto bez protestů platím regulační poplatky a sám si hradím příslušné léky,“ okomentoval svůj momentální zdravotní stav Kalousek.  ada, nig, Právo

 

"Letošní praktická politika pana Paroubka je vrcholem nezodpovědnosti," okomentoval další obrat ČSSD Kalousek s tím, že pro jeho počínání nemá slov.

V dnes již legendárním projevu z roku 2005 Paroubek řekl, že "zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty, a kdyby tady spadli Marťani, tak je budu schvalovat třeba s Marťany, budou-li členy Poslanecké sněmovny“.

Video


Paroubek 2005 - spojím se třeba i s Marťany. Zdroj: TV Prima