Region tak zažil doslova soudný den, jehož následky se budou odstraňovat možná i celá léta. Krajina zde místy vypadala, jako by se tudy doslova přehnala válečná fronta. Po lesích, ale i přes silnice, ležely stovky popadaných stromů jeden přes druhý, na mnoha místech stromy dopadly na střechy domů a zničily je. V některých obcích smršť doslova odnesla i celé části střech najednou. Těžce poškozena byla i legendární trampská a turistická restaurace U Grobiána v Kokořínském údolí. Její oprava půjde do miliónů.

"Bylo to tornádo. Něco takového jsem ještě v životě neviděl,“ řekl Právu asi 60letý muž, který zde u odbočky na Kaninu odstraňoval společně s místními hasiči a dalšími dobrovolníky a majiteli poničených domů barikády ze spadaných stromů.

Výskyt tornáda potvrdil v rozhovoru pro rádio Impuls meteorolog ČHMÚ Martin Novák. V obci Vrbka na Litoměřicku řádil vzdušný vír - tzv. tromba, která se ale na rozdíl od pravého tornáda nedotkne země. 

Silnější než vichřice

"Zažili jsme už před třemi týdny i vichřici, ta ale jenom očesala špičky stromů. Tohle bylo mnohem, mnohem silnější,“ dodal unaveně muž. Podle svých slov tady pracuje už od svítání a pochybuje, že stačí silnici zprůjezdnit. Jeho slova potvrdil i jeden z místních hasičů.

"Budeme rádi, když to do večera bude alespoň částečně sjízdné. I tak bude ale jízda zdejším úsekem velmi nebezpečná, další stromy poškozené nebo nalomené větrem mohou ještě padat,“ varoval hasič.

Tornádo zpřetrhalo dráty vysokého napětí

Tornádo zpřetrhalo dráty vysokého napětí

FOTO: Petr Blahuš, Právo

Kousek dál si Bohuslav Paulus tiše prohlížel svůj zničený dům. Jeho střecha byla na řadě míst proděravělá od padajících stromů. „Musím rychle do města koupit igelity a přikrýt to, než zase přijde déšť. Škodu zatím nemám ani odhadnutou, uvidím, co na to řekne pojišťovna,“ svěřil se svými obavami Právu Paulus.

Stačilo 10 minut

Vše podle něj proběhlo strašně rychle. „První kapky deště začaly padat ve čtvrt na deset večer a za deset minut bylo po všem,“ dodal Paulus. „Nikdo z nás to nečekal. Něco podobného se tady stalo poprvé, ani starousedlíci něco takého nepamatují,“ dodal Jan Kučera, majitel sousední restaurace U rytíře.

Ten z běsnění živlů vyvázl podle svých slov relativně dobře. „Nás jen trochu lízl tenhle padající smrk, sousedi naproti jsou na tom mnohem hůře,“ ukázal přes silnici na rodinný domek, doslova se ztrácející pod zelenými větvemi ulámaných smrků a listnáčů. „Počítám tak kolem 60 tisíc, plus ztráta zisku za to, že budu muset mít tak tři dny zavřeno kvůli tomu, že nepůjde proud,“ dodal Kučera.

Z Kokořínska po probdělé strašné noci včera prchali i někteří turisté. "Něco takového jsem ještě v životě nezažila. Mám toho dost, jedeme s přítelem domů,“ řekla odpoledne Právu jedna z turistek.

Jih je na tom mnohem hůře než sever

Při pohledu na mapu je jasné, že nejvíce utrpěla ta část chráněné oblasti Kokořínsko, přes kterou se kolem 21.15 hodin ve směru od jihozápadu přehnalo jádro bouře doprovázené pravděpodobně i tornádem.

Ačkoliv bouřkové pásmo bylo široké přes 30 km, jen o kus dál na sever odtud byla spoušť zřetelně menší, jak mezi Kaninou a obcí Kokořín na druhé straně údolí. Těžce zasaženo bylo ale i samotné dno údolí.

"Je to způsobeno tím, že jakmile se vítr dostal až na dno údolí, došlo vlivem tzv. komínového efektu místy dokonce ještě k jeho zesílení,“ vysvětlil Právu meteorolog Jan Dvořák. Jeden mohutný strom jen těsně minul na křižovatce pod hradem Kokořín dětskou lavičku.

Odstraňování škod

Odstraňování škod

FOTO: Petr Blahuš, Právo

Další stromy byly polámané i v údolí, kterým vede hlavní silnice č. 9 z Prahy do České Lípy, nebo ve vzácné přírodní rezervaci starých buků u Osinalic. Zasažena byla i osada s poetickým názvem Ráj. Celé kusy mohutných stromů, často i desítky metrů od místa, kde původně stály, pokryly pole na planině mezi Liběchovem a Kokořínem.

Také na hladině Labe plavalo kolem liběchovského jezu několik mohutných ulomených listnáčů. Další komplikace kromě větrné smrště s sebou s přechodem studené fronty přinesly přívalové deště.

Ty na mnoha místech, například v Kokořínském dole nebo u Vidimi v severní části Kokořínska způsobily, že tamní silnice byly pokryté hustou klouzající vrstvou bahna, jehličí písku a kamení, stržených z okolních strání.Celkově však škody v těch částech Kokořínska, spadající do Libereckého kraje, byly menší, než v té středočeské.

Hasiči a elektrikáři nestíhali

Tady byly totiž smrští postiženy dokonce i některé obce na Mělnicku, ležící jen na dohled od hlavního města, které tak jen o vlásek uniklo značným škodám. Ještě včera odpoledne nešel proud v obci Kokořín, kde vedení na řadě míst přerušily pády vzrostlých ořešáků a smrků. Domy a ploty v obci byly také doslova olepené strhaným senem a slámou, které smršť "vyfoukla“ z místního seníku.

Hasiči zasahují na Kokořínsku

Hasiči zasahují na Kokořínsku

FOTO: Petr Blahuš, Právo

Podle pracovníků elektrických služeb byla hodně postižená také obec Vojtěchov na Kokořínsku. Proud nešel ani v některých částech Mělníka a Bělé pod Bezdězem. I zde musely vyjíždět ještě odpoledne čety opravářů do terénu. Situaci podle nich také komplikovalo to, že smršť řadu stožárů vyvrátila nebo přerazila, takže nebylo ani kam nové dráty nasadit.