"Je to zcela bezprecedentní případ, který v žádném případě nelze považovat za karikaturu. Je to daleko za hranicí přípustnosti," řekl novinářům Rathův právní zástupce Jan Mach. Podle hejtmana, který se soudu dnes neúčastnil, se jednalo nechutný útok, který nemá ve světě obdoby.

S tím zásadně nesouhlasí šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr. Podle něj je karikatura komentářem, který podléhá ústavní ochraně. "My jsme zpodobnili pana Ratha jako kombinaci klauna a diktátora, jako křížence Adolfa Hitlera s Charlie Chaplinem," uvedl. O jeho totalitních praktikách a mocenském uplatňování prý svědčí rozsáhlé čistky provedené ve Středočeském kraji.

Šafr u soudu argumentoval například odvoláním ředitelů středočeských nemocnic a vyhazovem šéfů krajských odborů. Rath se podle něj také vyznačuje populismem, směšností a absurditou.
Reflex materiály o Rathovi reagoval na hejtmanův rozhovor pro Lidové noviny (LN), ve kterém hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. Hejtman časopis zažaloval také za článek Arbeit macht Rath, který je parafrází hesla Arbeit macht Frei (Práce osvobozuje) umísťovaného nacisty nad brány koncentračních táborů. V textu prý Reflex použil nepravdivé citace místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha.

Škromach podle článku mimo jiné přirovnal středočeského hejtmana k zemřelému rakouskému pravicově populistickému politikovi Jörgu Haiderovi. Sociálnědemokratický místopředseda při civilním jednání řekl, že si na rozhovor s autorkou článku nepamatuje. Zároveň nechtěl komentovat, zda takovéto vyjádření vystihuje jeho názor na Ratha. Uvedl však, že on sám by se s vydavatelstvím nesoudil.

Rath dnes řekl, že požaduje po vydavatelství pouze omluvu a ne finanční částku. Jedná se prý o morální a etický spor. Již dříve uvedl, že článek urazil jeho osobně, jeho rodinu, která z jedné části zahynula v koncentračních táborech, a další oběti nacismu. Rozhovor v LN byl podle něj dezinterpretován a těm, kterých se to dotklo, se omluvil.

Soudce Tomáš Novosad dnes rozhodl, že Rath bude před soudem vypovídat při příštím jednání. Spor odročil na počátek října.