"Ten člověk se necítil úplně dobře, neměl sice vysoké horečky, ale některé příznaky pro normální chřipku. Navštívil proto raději svého lékaře," popsal ředitel plzeňských hygieniků Přemysl Tomašuk.

S velkou pravděpodobností hraničící s jistotou se o výskyt obávané prasečí chřipky nejedná, případ byl nahlášen hlavnímu hygienikovi ČR Michaelu Vítovi.

"Pravdou je, že v minulých dnech přišel do nemocnice poté, co se vrátil z Mexika. Uváděl, že během letu z Mexika měl mírnou teplotu, což bývá ale v takových případech v rámci zátěže a změny časových pásem zcela běžné. Nebyl ani hospitalizován a v nemocnici mu byly pouze odebrány vzorky ke zkoumání,“ uvedla pro Právo Jenšíková.

Krajská epidemiologická komise ve středu jedná o opatřeních v případě, že by se prasečí chřipka u nás vyskytla.

Vir testují i v Ostravě

Rovněž ostravská fakultní nemocnice provedla první test u pacienta na možnou přítomnost viru prasečí chřipky. Muž se zdravotnickému zařízení sám přihlásil po návratu z Ameriky. Podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného není důvod k panice, jde pouze o preventivní vyšetření na vyloučení přítomnosti viru prasečí chřipky.

„Mohu potvrdit, že se nám tento týden přihlásil člověk, který pobýval v rizikové oblasti a má příznaky horečnatého onemocnění. Proto jsme u tohoto pacienta provedli testy na vyloučení přítomnosti viru, dělá se to z preventivních důvodů. Výsledky testu by mohly být pravděpodobně známy do 48 hodin,“ uvedl Oborný.

Podle informací Práva jsou příznaky horečnatých onemocnění u cestovatelů běžné, proto lze předpokládat rovněž možnost jiné exotické nemoci.

V Česku zatím lékaři prošetřovali tři případy, všechny v Praze, ani u jednoho z pacientů, kteří přicestovali z Mexika a byli nachlazení, se vir nepotvrdil.  [celá zpráva]