"Nebude to vláda vizí, ale vláda tvrdé práce," řekl bezprostředně po svém jmenování Fischer. Fischer zopakoval, že prioritou pro jeho kabinet bude úspěšné dokončení českého předsednictví EU, řešení stávající ekonomické krize a příprava státního rozpočtu pro příští rok.

 

Nebude to vláda vizí, ale vláda tvrdé prácepremiér Jan Fischer


Prezident Klaus řekl, že je potěšen rychlou dohodu obou nejsilnějších stran a zopakoval, že je připraven nové vládě případně pomoci. "V současné ekonomické a mezinárodní situaci bylo nutné jednat rychle. Oceňuji proto, že dvě rozhodující politické strany mému naléhání porozuměly a dokázaly se rychle dohodnout," řekl prezident.

Nově jmenovaný premiér Jan Fischer, za ním prezident Václav Klaus

Nově jmenovaný premiér Jan Fischer, za ním prezident Václav Klaus
FOTO: Michaela Říhová, Právo

Fischer také řekl, že pověří vedením Českého statistického úřadu některého z dosavadních místopředsedů. Po jmenování se chce vrátit do funkce. Jeho dosavadními zástupci jsou Jiří Křovák a Stanislav Drápal.

Fischer avizoval, že jednání o personálním složení nového kabinetu začne bezprostředně po velikonočních svátcích.

I po Fischerově jmenování zůstává ve funkci šéfa vlády Topolánek. Nastává tak období, kdy bude mít Česká republika dva premiéry. Topolánek zůstane v úřadu do té doby, než prezident na základě Fischerova návrhu jmenuje členy nové vlády. Podle předběžné dohody stará vláda skončí do 9. května.

Odstupující premiér na dotaz Práva, co by popřál svému nástupci ve funkci Janu Fischerovi, uvedl: "Pevné nervy, trpělivost, nezávislost a zdraví!"

Nově jmenovaný premiér Jan Fischer, předseda Sněmovny Miloslav Vlček, premiér v demisi Mirek Topolánek, předseda Senátu Přemysl Sobotka a prezident Václav Klaus

Nově jmenovaný premiér Jan Fischer, předseda Sněmovny Miloslav Vlček, premiér v demisi Mirek Topolánek, předseda Senátu Přemysl Sobotka a prezident Václav Klaus
FOTO: Michaela Říhová, Právo

Prezident Fischerovo jmenování avizoval ve středu i přesto, že mu premiér Topolánek nepřinesl dopředu požadovaných 101 podpisů. Vznik kabinetu podpoří většina poslanců ODS, sociální demokracie a šestice zákonodárců KDU-ČSL. Zelení oznámili, že budou dále jednat.

Sestavení vlády, na níž se předběžně vedení čtveřice demokratických stran dohodla v neděli, komplikovalo pondělní rozhodnutí lidovecké celostátní konference, která přijala usnesení, aby se strana na personálních nominacích nepodílela. Tomuto rozhodnutí se vzepřelo šest ze 13 lidoveckých poslanců, kteří se pod vznik nového kabinetu podepsali.

Lidoveckého předsedu Jiřího Čunka překvapilo, že Topolánek ve středu na Hradě vystupoval jménem koalice, když se vedení lidovců odmítlo na vládě účastnit. „To asi vznikla jiná koalice, než byla uzavřena v roce 2006 a 2007,“ řekl ironicky.

Dodal, že na tom nic nemění, že někteří poslanci KDU-ČSL podepsali nové vládě podporu. "To by bylo stejné, jako když několik členů soc. dem. hlasovalo pro důvěru vládě, tak potom říci, že ČSSD je ve vládní koalici,“ dodal Čunek.

Jeho "neuvěřitelné chování“ pobouřilo Paroubka. "Dohody se mají plnit. Pan předseda lidové strany prokazuje politickou nezralost,“ řekl.