"Jestli někdo chtěl vážně ohrozit ratifikaci Lisabonské smlouvy, nemohl pro to zvolit lepší prostředek a dobu," prohlásil Topolánek.

Sarkozy ve čtvrtek kritizoval to, že francouzská firma přesunula výrobu aut do Česka. "Když se postaví továrna (koncernu) Renault v Indii, aby se auta značky Renault prodávala Indům, to je ospravedlněné. Ale aby se postavila továrna určitého výrobce, aniž bych citoval jeho jméno, v Česku a aby se prodávala její auta ve Francii, to už je neospravedlněné," řekl Sarkozy ve francouzské televizi. Pro záchranu francouzských pracovních míst je podle něho nezbytné, aby se zabránilo stěhování továren do zahraničí a aby se pokud možno přestěhovaly závody již v cizině umístěné zpátky do Francie.

Topolánek podle serveru řekl, že nezdarem ratifikace Lisabonu nechce strašit. "Já pro Lisabon hlasovat budu, ale tohle je to rozhodování velkých o tom, co ovlivní náš život," poznamenal k Sarkozyho výroku.

Ve Sněmovně 17. února

Čeští politici se k prohlášení francouzského prezidenta doposud vyjadřovali převážně umírněně. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman vyjádřil názor, že francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën je soukromou firmou, bude se tedy rozhodovat samostatně a Sarkozyho výzvu neposlechne.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg prohlásil: "Přejeme panu prezidentovi, aby s tím bodoval u svého obecenstva. Tím problém končí". Český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra varoval před hrozbou většího protekcionismu v Evropě.

Český parlament je posledním ze zemí evropské sedmadvacítky, který se k Lisabonské smlouvě, která má reformovat rozšířenou EU, zatím nevyjádřil. Dokument schválilo už 25 zákonodárných sborů v unii. Irové smlouvu odmítli loni v červnu v referendu, které by se letos mohlo opakovat.

ODS s komunisty a některými lidovci ve středu prosadila odklad projednávání ratifikace smlouvy. V pátek poslanci pustili do dalšího čtení návrh KSČM, aby se o Lisabonské smlouvě rozhodlo v referendu. V ratifikaci Lisabonské smlouvy by měla dolní komora pokračovat 17. února.