Premiér v ČT řekl, že vláda má nyní jiné strarosti v souvislosti s předsednictvím EU a změny v kabinetu s tím ztratily na důležitosti. "Prvních devět deset lednových dnů ukázalo, že problémy, které budeme řešit, jsou jiné, než jsme očekávali a jiné, než si myslí opozice,“ řekl Topolánek.

"České předsednictví najelo s takovou dynamikou, že takový problém, jako je rekonstrukce vlády ztratil, i díky mé chybě, že jsem to tak odkládal, důležitost,“ řekl.

Doplnil, že nebude "Mirek Dušín" aby dělal změny ve vládě jen proto, aby splnil slib z podzimu. Zdůraznil, že je pro něj prioritou, aby vláda byla stabilní a akceschopná.

Šéf lidovců Jiří Čunek v OVM řekl, že "krok s obměnou vlády měl být učiněn už dávno, teď ztratil smysl.“

Předseda zelených Martin Bursík má ale jiný názor. Jeho strana už ministra k výměně připravila a Topolánkovými slovy je "roztrpčen."

Lidovci si chtějí nechat všechny ministry

Topolánek jednal s lidovci v neděli dopoledne a rozhovory pokračovaly i po poledni. Premiér řekl, že pokud lidovci změny chtít nebudou, nebude na nich trvat.

Lidovecký vyjednávací ve složení šéf strany Jiří Čunek, předseda senátorského klubu Rostislav Slavotínek a šéf poslanců Pavel Severa se sešel s občanskými demokraty v čele s Topolánkem (ODS) v neděli v sídle vlády, Strakově akademii.

Jednání Novinkám potvrdil šéf lidovců Jiří Čunek. "Ano, jednali jsme,“ sdělil bez podrobností. "Náš vyjednávací tým si vyslechl informaci a vyměnil si názory se zástupci občanské demokratické strany,“ sdělil pak Severa.

Za ODS se schůzky zúčastnili ještě ministr práce a sociálních věcí a místopředseda strany Petr Nečas, první místopředseda David Vodrážka a šéf poslanců Petr Tluchoř.

Lidovci prosazují, aby ve vládě zůstali všichni jejich ministři. Premiér nicméně naznačil, že není možné, aby se změny ve vládě dotkly pouze některých stran.