Kocába oslovili zelení, jeho kandidaturu podpořil i exprezident Václav Havel. Jak hudebník sám uvedl, na zelených se mu líbí jejich středová orientace, je zastáncem předsedy SZ Martina Bursíka. Pokud by na zářijovém volebním sjezdu zvítězila Bursíkova konkurentka Dana Kuchtová a odklonila by stranu doleva, kandidatury by se vzdal.

Kocáb nahradil na Praze 1 aktivistu pro práva gayů a lesbiček Jiřího Hromadu, který kvůli vážné nemoci odstoupil. Přestože tvrdí, že s programem zelených souhlasí na "95 procent", na rozdíl od většiny voličů SZ se například nebrání výstavbě radaru USA v ČR.

Hudebník kritizoval soc. dem. za to, že si do Lidového domu pozvali ruského generála v den podpisu česko-americké smlouvy o radaru. "Jeho demagogie a sprostota zaměřená vůči ČSSD překonává i obvyklé hlouposti činitelů ODS," uvedl v reakci Paroubek, podle kterého se Kocáb vynořil na politické scéně "ze zapomnění".

Paroubek také Kocába kritizoval za jeho podnikatelské aktivity. Muzikanti Michael Kocáb s Martinem Kratochvílem založili v roce 1991 investiční fond Trend, který pak další majitelé vytunelovali. Manažeři fondů Trend a Mercia za to tento týden dostali tresty od tří do sedmi let.

Kocáb byl mezi zakladateli Občanského fóra, poté působil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR.