Obžaloba je viní z pokusu ovlivnit i pomocí úplatku ve výši 750 000 korun hlavní svědkyni již skončené Čunkovy trestní kauzy Marcelu Urbanovou. Za to jim hrozí až osm let vězení.

„Dal jsem stížnost na jeho (Barboříkovo) chování,“ potvrdil Čunek v neděli Právu telefonicky ze Sibiře, kde je na zahraniční cestě.

„Tak, jak se choval ke mně soudce Barbořík, tak já jsem přesvědčen, že to není slušné chování soudce. Já jsem svědek a ne zavírač zavřených dveří a podobně. To jsou jistě věci, které nepřidávají vážnosti soudců,“ podotkl Čunek.

 

Soudce četl Čunkův spis

Nelíbí se mu také fakt, že si Barbořík v rámci jednání o kauze Vaškůj vyžádal spis Čunkovy kauzy, z něhož četl některé pasáže. Podle Čunka by bylo korektnější, kdyby soudce přečetl celý spis a nevytrhával části z celkového kontextu.

Jak Čunek sám uvedl, v případě Vaškůje a Šmiřáka vystupuje jako svědek. Ovšem soudu se jej dosud nepodařilo vyslechnout. Před měsícem při zahájení procesu odmítl vypovídat s tím, že „s věcí nemá nic společného“.

Soudce tehdy Čunkovi bez servítek sdělil: „Váš postoj je účelový, už jste byl v přípravném řízení vyslýchán na policii a tehdy jste vypovídal.“

Barbořík s tvrzením, že tedy Čunek nemá důvod odepřít výpověď, udělil šéfovi lidovců pořádkovou pokutu 20 000 korun. Na konci téhož dne ji však odvolal.

Uvedl, že si neuvědomil, že Čunek má senátorskou imunitu. Podle právních expertů se ale imunita vztahuje pouze na trestné činy a přestupky, nikoli na pořádkovou pokutu danou soudem.

"I toto se mi zdálo velmi neprofesionální. Soudce by měl být na kauzu lépe připraven," komentoval Čunek.

Znovu odmítá vypovídat

Barbořík stále trvá na tom, že Čunek má i přes svou imunitu povinnost vypovídat, proto jej pozval k soudu minulý týden na středeční či páteční líčení.

Vicepremiér se však omluvil s tím, že má mimořádné zasedání Sněmovny a poté bude na zahraniční cestě v Ruské federaci.

Podle zdroje Práva však společně se stížností na Barboříka napsal Čunek soudu také sdělení, že i nadále odmítá ve věci vypovídat.