"Do Afghánistánu za českými vojáky míří tímto letounem rovněž náčelník generálního štábu Vlastimil Picek," informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Čtyři zranění čeští vojáci jsou nadále v péči americké vojenské nemocnice v Bagrámu. Tři z nich jsou již ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Čtvrtý voják je s těžkými zraněními stále hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Na palubě airbusu, který je upraven ve zdravotnické verzi, je pro zabezpečení převozu zraněných odborný lékařský a doprovodný tým.

Kdy se letadlo se zraněnými vrátí, bude podle Růžičkové záviset na zdravotním stavu nemocných. "Naším cílem je dopravit všechny zraněné do Prahy v co nejkratším čase, bude ale záležet na jejich aktuálním zdravotním stavu," uvedla. Optimistický scénář počítá s návratem letounu v sobotu večer.

Vojáci byli zraněni ve středu při výbuchu nastražené nálože. Z pětičlenné posádky vozu zraněním později podlehl jeho řidič.

K útoku došlo v provincii Lógar a jeho terčem byli členové provinčního rekonstrukčního týmu, který v tomto regionu na východě Afghánistánu působí od března. Mrtvý voják je třetím příslušníkem české armády, který v této zemi zahynul.