„Konstrukce předlohy je závadná. Především sumu náhrad, která má být poskytnuta, si sečetla sama druhá strana, ale to mne neuklidňuje,“ řekl Tlustý.

Vládní návrh počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let; s úrokem by to bylo celkem asi 270 miliard korun.

Tlustý má výhrady proti sumě i proti šedesátiletému splátkovému kalendáři.„Jsem přesvědčen, že my poslanci, zástupci těch, kteří to budou platit, musíme trvat na tom, že to musí být sečteno objektivně. A až se to objektivně sečte, nechť se to nahradí, ale nikoliv na splátky. Není žádný důvod zadlužovat pravnoučata,“ řekl Právu.

Znovu jednat a hledat kompromis

Možnost některých změn v návrhu zákona připustil v neděli v České televizi ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), a to v případě, že by část občanských demokratů návrh dál odmítala. Pro případné změny by ale prý bylo nutné získat i souhlas církví.

S tím souhlasí i Tlustý. „Neumím si představit, že církvi, která uplatnila své představy, se jakékoliv jiné představy budou zdát zajímavé. My jsme na tom přesně obráceně. Takže kompromis se nedá jinak hledat než jednáním,“ řekl.

Vláda schválila věcný návrh zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi letos v lednu před volbou prezidenta republiky. Nyní už je ve Sněmovně a čeká ho první čtení.
Sociální demokraté tvrdí, že šlo o politickou dohodu, která měla získat hlasy lidovců pro zvolení Václava Klause hlavou státu. Spolu s komunisty už oznámili, že pro něj hlasovat nebudou. ČSSD a KSČM jsou ale připraveny o církevních restitucích jednat.