Klausovi k autogramiádě vyhrávala na pódiu před knihkupectvím jeho oblíbená kapela J. J. Jazzmen. Prezident si vzhledem k tomu, že v hlavním městě bylo celý den nezvykle teplé počasí a dokonce padl teplotní rekord, zavtipkoval na téma globálního oteplování.

"Děkuji také naší oblíbené kapele, která díky globálnímu oteplování nemusí být v kožichu, ale může být jenom v rozhalenkách. To je velký posun, to jsme nikdo z nás nemohli očekávat," řekl Klaus s úsměvem.

Třetina knihy o oteplování
Ostatně, globální oteplování je jedním z dominantních témat nové knihy. "Zejména takovým ročním tématem bylo globální oteplování, které nám najednou spadlo z nebe, a proto také je skoro třetina knížky věnována tomuto tématu," uvedl prezident.
"Knížka je překvapivě rok od roku tlustší, asi stejně jako já, nemůžu si pomoct," zavtipkoval na svůj účet.

Klaus si autogramiádu pochvaloval, podepisoval knihy více jak hodinu. "Podepsal jsem jich určitě několik set," řekl novinářům.


Václav Klaus podepisuje knihu, která bilancuje jeho pátý rok v čele České republiky.Václav Klaus podepisuje knihu, která bilancuje jeho pátý rok v čele České republiky.foto: Právo/Michaela Říhová

Lidé vytvořili před knihkupectvím dlouhou frontu, ale nenechali si podepsat jenom knihy, prezident zvěčňoval svůj podpis také na fotografie, novinové výstřižky nebo dokonce na hrneček.

Dostal také několik dárků, například obrázek se svým znamením Blíženců či květinu.
Znovuzvolený prezident již avizoval, že chystá další pokračování tradiční publikace.

Kniha Rok pátý obsahuje řadu fotografií z prezidentských cest. "Jsou tam i obrázky pro ty, kteří nechtějí tolik číst," podotkl Klaus.