O jménech kandidátů chtějí komunisté v týdnu jednat. V úterý se mají sejít se zástupci sociálních demokratů.  Zelení trvají na podpoře Jana Švejnara. Lidovci  zatím nejsou jednotní. ODS deklarovala, že plně podporuje Václava Klause.

Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier by kandidaturu na prezidenta přijal pouze v případě, kdyby se Jan Švejnar už nechtěl o tento post ucházet a kdyby jeho jméno bylo výsledkem dohody politických stran. Podobně se pro ČTK vyjádřil i ombudsman Otakar Motejl.

Bobošíková: První volba byla sprostý handl
Dienstbier dosud prý žádnou nabídku nedostal, naopak Bobošíková jednání s KSČM potvrdila. „Nesmírně si toho vážím a ve chvíli, kdy mě  navrhovatelé potvrdí, což by mělo být v úterý, jsem připravena do volby jít,“ řekla v neděli Právu a Novinkám.


„Zúčastnila jsem se v pátek a sobotu první volby a byla jsem z toho rozčarována. Řeknu vám, že to byl jenom sprostý handl, to, co se na Hradě odehrávalo. Nic jiného! Politiky každodenní život lidí vůbec nezajímá, jsou mu vzdáleni. Proto jsem pevně rozhodnuta do toho jít,“ řekla europoslankyně.

Nevadí ji, že ji navrhli komunisté. „Jednak je to legitimní politická strana zastoupená v parlamentu a jednak, co by jiní kandidáti za to dali, kdyby měli jejich podporu. A když se mě někdo ptá, proč mě navrhují komunisté, tak kontruji – bývalí komunisté se nacházejí ve všech ostatních politických stranách, jaké komunisty tedy máte na mysli?,“ nedá se zviklat Bobošíková.

Pačes: Vadí, že jsem genetik
Václav Pačes v neděli Právu a Novinkám řekl, že nepředpokládá, že by jej zelení a lidovci chtěli podpořit. "Strana zelených, nemá ráda genetiku a dokonce snad některým z KDU-ČSL, jak jsem se dozvěděl, i když mi to přímo neřekli, genetika vadí. Takže si myslím, že nechtějí mít prezidenta -genetika," řekl Pačes.


Rychetský v pátek před volbou ČTK řekl, že na funkci prezidenta kandidovat nechce. Dává přednost práci v čele Ústavního soudu.

Podle zelených ale další jméno ve hře rozdrobí švejnarovskou koalici a zajistí vítězství Václava Klause. „Vytažení králíka z klobouku mezi prvním a druhým kolem znamená zvolení Václava Klause,“ řekl Liška.        

       


Spor o způsob volby se může opakovat
Najít shodu o tom, jak ve druhém kole volby volit prezidenta, bude zřejmě stejně obtížné, jako najít podporu kandidátům. Místopředsedové politických stran se v nedělní diskusi na ČT dostávali v otázce způsobu volby opět do ostrých sporů. Obstrukce a obviňování z páteční volby se tak za pět dní mohou znovu opakovat.

Politici vesměs uváděli, že jejich strany budou trvat na svých názorech na volbu: sociální demokraté a zelení chtějí volit veřejně, komunisté nemají problém ani s jednou volbou, ale z principu se zřejmě opět přikloní k veřejnému hlasování. Veřejně budou volit zřejmě i lidovci. Jediná, ovšem na počet zákonodárců nejpočetnější strana, ODS bude znovu prosazovat tajnou volbu.  

Petr Gandalovič (ODS) se s místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou přeli o to, kdo zavinil páteční dohady o tom, jak volit. Zatímco Gandalovič kritizoval ČSSD za to, že chtěla veřejnou volbu jen kvůli tomu, aby mohla kontrolovat své zákonodárce, Sobotka připomínal, že to byla jediná ODS, kdo proti všem prosazovala tajnou volbu.

Gandalovič řekl, že ODS bude v pátek znovu prosazovat tajnou volbu, protože je podle něj více demokratická. To Sobotka odmítl: „Lidé by nebyli rádi, kdyby se ve Španělském sále zhaslo a najedno by se objevil prezident, ale nikdo by nevěděl kdo a koho volil,“ řekl s odkazem na průzkumy veřejného mínění, podle kterých si lidé přejí veřejnou volbu.

ON-LINE Reportáže: První pokus o zvolení prezidenta
Pátek: Šest hodin obstrukcí a dvě kola na poslední chvíli
Sobota: Mizení zákonodárců a obviňování z manipulace

Místopředseda lidovců Marián Hošek řekl, že nová volba je "bod nula". To se podle něj týká jak vyjednávání podpory jednotlivým kandidátům, tak způsobu volby. Hošek v odpovědích odkazoval až na dobu, kdy se lidovci v týdnu sejdou a situaci si vyjasní.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že oba typy voleb jsou demokratické a možné. Z principu se ale komunisté zřejmě opět přikloní k veřejnému hlasování.  „Nevidím důvod, proč, když jsme se rozhodli jednou pro veřejnou volbu, měli bychom náš postoj měnit,“ řekl Dolejš.  Komunisté o tom ale ještě budou jednat.

Zelení chtějí výsledky první volby ještě vyhodnotit, ale už nyní se podle místopředsedy strany Ondřeje Lišky ukázala veřejná volba jako lepší. „Nyní nemáme důvod od veřejné volby ustupovat. Ukázalo se, že síly jsou vyrovnané a veřejná volba je volbou legitimní,“ řekl Liška.

Favoritem další volby zůstává Klaus, míní politologové
Bartákovi nebylo špatně, nechtěl volit veřejně
Nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL v Nedělní partii na TV Prima prohlásil, že se volby neúčastnil ne kvůli zdravotním problémům, ale proto, že nechtěl hlasovat veřejně. Kvůli vzpomínkám na období komunismu je podle svých slov z principu proti tomu, aby bylo hlasování kontrolováno.

Když bylo odhlasováno, že se bude volit veřejně, z Hradu odjel. Barták, který je považován za volitele Václava Klause, na Primě řekl, že pokud by se i ve druhé volbě mělo volit veřejně, své jednání zopakuje.

1. volba prezidenta
1. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar10632
2. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9448
Jan Švejnar10431
3. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar8132
V souču ve 3. kole: Václav Klaus 139 : Jan Švejnar 113
Ke zvolení ve třetím kole bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Hlasovalo 278 poslanců a senátorů, ke zvolení tudíž bylo třeba získat nejméně 140 hlasů.

Gandalovič: v pátek by vyhrál Klaus

Místopředseda ODS Gandalovič opět kritizoval páteční přerušení volby mezi druhým a třetím kolem kvůli tomu, že si zákonodárci předtím odhlasovali, že nebudou jednat po 21. hodině. To už v pátek vyvolalo ostrou slovní přestřelku mezi ODS a ČSSD. „Probíhalo to trochu jako v hokejovém utkání, pískne se konec a odejde se od rozdělané práce,“ řekl Gandalovič.

Sobotka to ale odmítl s tím, že procedura byla jasně odhlasována dopředu a nebyl důvod ji měnit. Vlček podle něj jednal plně v souladu s jednacím řádem. 

Bylo to trapné, uznali politici   
Všichni politici se ve studiu shodli, že páteční a  sobotní volba byla nedůstojná a trapná. To si podle jejich slov všichni vyslechli také od svých rodinných příslušníků. Všichni se také vzájemně vyzývali k tomu, aby si jednání o druhé volbě odbyli v průběhu nadcházejícího týdne a nedůstojná volba se neopakovala. Podobnými slovy o zajištění důstojné volby se ale politici veřejně zaklínali i před první volbou.   

Druhá volba se uskuteční v pátek 15.února od 10. hodiny opět na Pražském hradě.

Ve třetím kole první volby získal Václav Klaus dohromady 139 hlasů, jeho protikandidát Jan Švejnar 113 hlasů. Klausovi tak ke zvolení chyběla podpora jediného volitele.  

Prezidentská volba na blogy.novinky.cz
Světlá stránka volby prezidenta
Je nutné veřejnosti vrátit důvěru v politiku
Jak "bučí" Langer?
Prezidentské déja vu.
Handrkování, ve kterém už nejde o prezidenta
Čtyři proti jednomu , nebo je to jinak ?
Protestuji!!!
Já rád ptáky, Ty rád růže, kdo proti nim něco zmůže?