Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře komise nerozhodovala o tom, zda volit tajně či veřejně, ale jak to v pátek udělat, aby se volba nezablokovala, tedy jak definitivně rozhodnout o tom, jakým způsobem se bude hlasovat. Je pravděpodobné, že Sněmovna odhlasuje volbu veřejnou a Senát volbu tajnou.

Předsedové poslaneckých klubů ČSSD a zelených Michal Hašek a Kateřina Jacques ČTK řekli, že obě komory budou ráno hlasovat o způsobu volby. Když se neshodnou, opět se sejde vedení a bude řešit, co dál.

Ústava na podobnou situaci nemyslí, dosavadní prezidentské volby probíhaly tajně. O veřejné volbě začala mluvit ČSSD. Podle některých spekulací poté, co v poslední volbě prezidenta někteří její zákonodárci volili Václava Klause, i když strana měla vlastního kandidáta.

K názoru ČSSD se během ledna a února začaly postupně přiklánět další strany. KDU-ČSL se i přes naléhání ODS definitivně rozhodla ve čtvrtek odpoledne, zelení změnili názor ve středu. Nyní jsou také pro veřejnou volbu.

Pokud by si Sněmovna v pátek odhlasovala volbu veřejnou a Senát volbu tajnou, mohla by akce zkrachovat a začaly by pře o výklad Ústavy. Předseda ČSSD Jiří Paroubek navíc řekl, že by si strany mohly pospíšit se schválením ústavního zákona o přímé volbě a prezidenta by volili občané.

Komunisté se rozhodli pro veřejnou volbu

Jako poslední strana se pro veřejnou volbu ve čtvrtek večer rozhodla KSČM. Názor byl téměř jednomyslný.

Proti veřejné volbě tvrdě bojoval jen Václav Exner a Miroslav Grebeníček se z jednání dokonce omluvil. Na jednání zaznělo nařčení, že pokud někdo bude prosazovat tajnou volbu, pak to může vypadat, že ve skutečnosti chce hlasovat pro Václava Klause.

Podle šéfa poslanců Pavla Kováčika se KSČM přiklonila k veřejné volbě proto, že ji většinově podporují občané, stejně tak k ní komunisty tlačí členové strany.

„Primární cíl je dosáhnout nové volby s jinými kandidáty, než jsou Václav Klaus a Jan Švejnar,“ uvedl po jednání šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něj bylo usnesení přijato "velmi velkou většinou" a poslanci a senátoři prohlašovali, že toto doporučení považují za závazné.

Podpora komunistů Švejnarovi jen v prvním kole

Komunisté také přislíbili podporu Janu Švejnarovi jen v prvním kole první volby, v dalších ji neslíbili. „Nemáme to závazně stanoveno, bude to mít určitě nějaký vývoj. K tomu, jak budeme řešit druhé a třetí kolo, se budeme domlouvat na Hradě na klubu spolu se senátory.

Bude-li zapotřebí učinit nějaký zásadnější krok nebo změny, sejde se znovu výkonný výbor s poslanci a senátory,“ sdělil k tomu Kováčik. Dále uvedl, že komunisté jsou připraveni v případě sporů kolem tajné a veřejné volby ke kompromisu. „Kompromis je pro nás věcí přijatelnou, ale nebudeme k němu přistupovat předčasně. Předčasný kompromis nevede k většímu uznání našich zásluh, ale spíše k větší kritice ze strany našich členů a sympatizantů,“ vysvětlil.