Pane Pohanko, komu dáte hlas?

My jsem o tom měli s kolegou Melčákem dlouhou debatu. Nakonec jsme se rozhodli, že podpoříme Václava Klause. Převážil kolegův názor, že je lepší volit kandidáta, pro kterého není post prezidenta začátkem politické kariéry, ale jejím vyvrcholením.

To je jediný důvod?

Nejdůležitější, ale ne jediný. O Václavu Klausovi za léta jeho politické kariéry víme, jaké názory zastává. Je notoricky známější.

Švejnar je nepopsaný list. Tečka?

Tak jednoduché to nebylo. Diskutovali jsme dlouho. Již proto, že jsme byli překvapeni, jak dobrý měl Jan Švejnar nástup, jak vedl s Klausem rovný souboj a také jeho zkušenosti ze zahraničí jsou nepřehlédnutelné klady. Ale nakonec zvítězil Klaus. Navíc roli při našem rozhodování hrál i postoj Miloše Zemana.


Vy jste s ním konzultovali?

Před čtrnácti dny jsme s ním mluvili a byl jedním z těch, kdo nám dal návod. Ale k rozhodnutí jsme se dopracovali sami tím, že jsme se snažili sledovat všechny diskuse, dali jsme dohromady pozitiva i negativa kandidátů. Kdyby kandidoval Miloš Zeman, dali bychom mu hlas také.

Jste pro tajnou volbu?

Pro nás ta otázka není zase tak zásadní. Volba by měla mít důstojnost, takže jsme více pro tajnou volbu, ale veřejná by nám nevadila. Pokud se bude nejdřív rozhodovat o veřejné, počkáme až na hlasování o tajné, kterou v případě personálních otázek preferujeme.

Čtěte také:
Výbor Sněmovny chce veřejnou volbu, hrozí konflikt se Senátem
Klaus zalitoval povzdechů nad jmenováním některých ministrů
Pro Švejnara byl nejtěžší začátek jeho kampaně
CVVM: Švejnara i Klause hodnotí občané vyrovnaně