Hermeticky uzavřené jednání předsednictva a poslanců SZ však přece jen mělo skulinky. Po debatě, která začala v 17 hodin a skončila v noci, začaly pršet spekulace: školství má prý šéfovat člen předsednictva, ale který? Martin Ander, náměstek brněnského primátora? Nebo snad Radan Večerka, který pracuje na ministerstvu školství a šéfuje Ústřední revizní komisi SZ? Ten ale není členem předsednictva.

Nakonec Právo zjistilo, že by to mohl být místopředseda Ondřej Liška (30), který šéfuje výbor pro evropské záležitosti Sněmovny. Vzhledem k tomu, že v letech 2004 - 2006 byl poradcem pro evropské fondy v Evropském parlamentu, měl by kvalifikaci pro vyřešení jednoho z nejdůležitějších problémů resortu školství - a tím je získání peněz z EU.

Zároveň by to znamenalo, že Bursík musel sklonit hlavu před straníky, jimž se nelíbil jeho záměr přivést na školství osobnost z akademické sféry. Liška je ale u zelených k Bursíkovi loajální.

Má však zatím velmi vyhraněný názor proti americkému radaru, což by ve vládě přidělalo vrásky zejména premiéru Topolánkovi i ministru zahraničí za zelené Karlu Schwarzenbergovi.

Liška se totiž drží názoru, který nedávno řekl Právu, že pokrok v jednání s USA zatím není takový, aby se radar dostal pod patronaci NATO, takže ještě není důvod zvedat pro něj ruku.