"Nabídka ji potěšila, nicméně s ohledem na závazky, které v současné době má jako rektorka Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, tuto nabídku nemůže přijmout," sdělila mluvčí univerzity Jana Šiková.

Podle poslední informace Práva se však rýsuje nejvážnější kandidát na ministerský post v osobě bývalého rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Sáhy. Sáha vykonával též funkci předsedy České konfeřence rektorů (ČKR). Nyní Sáha působí jako prezident mezinárodní společnosti sdružující vědce celého světa v oblasti studia polymerů.

Samotný návrh Sáhy na post ministra školství vyšel právě z rektorských kruhů. Rektor ČVUT a místopředseda ČKR Václav Havlíček po diskusi s některými rektory uvedl, že Sáha se jim jako kandidát líbí.

Přáním Kuchtové je, aby se jejím nástupcem stal dosavadní náměstek Dušan Lužný. Ten Právu sdělil, že by si přál, aby Kuchtová zůstala na ministerstvu v roli poradkyně. Jestli se tak stane, se uvidí na nedělním jednání republikové rady SZ, která se má touto záležitostí zabývat.

Kuchtová podala demisi tento týden, prezident ji přijal. Rozhodnutí odejít zdůvodnila politickým napětím kolem čerpání evropských fondů, kvůli němuž neměla prostor situaci v resortu řešit.