"K dnešnímu dni jsem už exnáměstkem," uvedl Soukup. "Myslím, že to bylo na místě. Moje osoba evidentně byla překážkou koaličním partnerům i části Strany zelených a paní mistryni jsem navrhl, že svoje působení na ministerstvu ukončíme dohodou, a tak se i stalo. Ve čtvrtek jsme se dohodli," řekl v pondělí Rádiu Česko Soukup.

Soukup měl na ministerstvu na starosti veřejné zakázky, vnější vztahy a komunikaci. Ministryně mu v září svěřila i operační programy, kvůli jejichž kritice se minulé úterý rozhodla odejít z vedení úřadu. Soukup z problémů s čerpáním obvinil bývalého náměstka Marka Moru.

Místopředseda zelených Martin Bursík Kuchtové několik dní před jejím rozhodnutím doporučil Soukupa odvolat. Ministryně to však odmítla s vysvětlením, že fondy má na starosti krátce, je proto tedy jasné, že za problém neodpovídá.

Soukup čelil kritice i dříve, jako majitel mediální agentury Médea byl v tisku obviňován z toho, že svoji agenturu využil k propagaci úřadu. S Bursíkem dlouhá léta úzce spolupracoval, podle Kuchtové se však jejich názory v poslední době rozešly. Soukup pomáhal zeleným s financováním kampaně, která je loni v létě vynesla do Sněmovny.