"Já mám trošku jiné představy než Jiří Paroubek, když hovořil o tom, že by David Rath mohl být předsedou sociální demokracie," prohlásil v rozhovoru Sobotka a dodal: "My nemáme žádný nástupnický nebo dědický systém. Možná si dovedu představit i stejně kvalitní kandidáty jiné."

Paroubek označil Ratha jako svého možného nástupce v nedávném rozhovoru pro MfD. Řekl, že Rath je jedním z pěti nebo šesti lidí, o nichž uvažuje a kteří by ho v budoucnu mohli nahradit.

Sobotka na to řekl, že ho Paroubkova slova zaskočila. "Mě to docela překvapilo, protože máme celkem krátce po sjezdu a Jiří Paroubek má mandát na dva roky," uvedl místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí.

Připomněl Rathovo členství v ODS na začátku 90.let, které považuje za argument proti. "Myslím si, že David Rath je razantní politik, ale myslím si, že tady je možnost i jiné volby," prohlásil Sobotka.

Sobotkovi je trnem v oku i Paroubkův poradce Dimun

Dalším člověkem z Paroubkova okolí, kterého Sobotka kritizoval, je neformální poradce předsedy strany Petr Dimun, který dříve působil jako mluvčí ministerstva spravedlnosti v době, kdy jej vedl tehdejší předseda US-DEU Pavel Němec. Dimun se chystá v nejbližší době vstoupit do ČSSD.

"On velmi intenzivně řadu let spolupracoval s bývalým předsedou Unie svobody Pavlem Němcem a měl by dostatečně vysvětlit, proč se najednou cítí být sociálním demokratem, když předtím spolupracoval s pravicově orientovaným politikem," řekl Sobotka.

Dimun Sobotkova slova komentoval s tím, že měl vždy k sociální demokracii blízko stejně jako jeho otec, který je dlouhodobým členem strany. S prací pro bývalého ministra Němce to prý nesouvisí. " Mé názory jsou mé názory. Pokud jsem pro někoho pracoval, tak to neznamená, že jsem měl na všechno stejný názor," řekl Novinkám Dimun.