"Je tady hodně neporozumění ohledně fungování tohoto systému," uvedl Obering na tiskové konferenci. "Není to radar, který by fungoval pořád. Byl by to radar s velmi tenkým paprskem. Byl by aktivován pouze tehdy, pokud by došlo k varování o vypálení rakety ze strany nepřítele," doplnil.

Upozornil na to, že diskuze bude podle něj ještě dlouhá. USA ji ale chtějí dokončit ještě před koncem letošního roku.

USA propagují protiraketovou obranu jako nástroj proti vojenským ambicím Íránu a Severní Koreu. "Nejde o to, co má Írán dneska, ale co třeba bude mít za 40 let," upozornil Obering.

Obering se sešel s Klausem a Paroubkem

Obering se ráno na Hradě sešel s prezidentem Václavem Klausem. Setkal se také s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, který, na rozdíl od většiny soc. dem., není principiálně proti radaru. Ten po schůzce řekl, že sociální demokraté nadále usilují o začlenění radarové základny do obranného systému NATO a v této záležitosti chtějí stále prosadit referendum. Také Strana zelených požaduje, aby byl radar začleněn do obranného systému NATO, a aby o něm jednali zástupci EU a Severoatlantické aliance.

Paroubek uvedl, že ČSSD názor na radar zásadně nezměnila. "Do toho náhrdelníku mně zapadlo několik nových korálků informací, to stanovisko platí," řekl Paroubek.

Odpoledne se šéf Agentury objevil v parlamentu, kde diskutoval s poslanci a senátory. Schůzka začala v 14.30 a trvala zhruba hodinu. Obering měl připravenou prezentaci, pak byl prostor pro otázky zákonodárců. "Budu se ptát na to, jak si Američané představují jednání uvnitř NATO, jak chtějí zlepšit svou komunikaci s Ruskem a jakým způsobem probíhá vyhodnocování hrozeb, které údajně pocházejí s Íránu a Severní Koreje. Podle mých informací Severní Korea hrozbou není a v případě Íránu je možno zakročit jinými než vojenskými prostředky," sdělil Novinkám místopředseda SZ Ondřej Liška.

Šéf klubu soc. dem. Michal Hašek zase Novinkám pověděl, že pondělní odpoledne je pro poslance krajně nevhodný termín. "Většina poslanců je ve svých regionech a věnují se svým voličům," řekl.

USA mají v záloze jiné lokality

Henry Obering během své pondělní návštěvy prohlásil, že pokud by Česká republika rozhodla, že na svém území nedovolí Američanům vybudovat protiraketový radar, USA mají už vybrané jiné náhradní země. Neupřesnil, o jaké lokality se jedná. Zdůraznil ale, že tyto náhradní lokality nejsou pro systém protiraketové obrany tak ideální jako Česko.

Večer se Obering zúčastnil i zasedání Bezpečnostní rady státu. Jejím členům předvedl prezentaci systému protiraketové obrany USA, která se podle premiéra Mirka Topolánka týkala například vojenských nebo technických aspektů amerického systému.

Premiér dodal, že vláda se nebrání tomu, aby podobnou prezentaci česká strana uspořádala také pro veřejnost. Obering doplnil, že cílem Američanů je poskytnout české veřejnosti maximální množství informací.

V červnu by měl do Prahy přiletět sám prezident USA George W. Bush, který by měl nejen o radaru rovněž diskutovat s vrcholnými představiteli ČR.

Česko oficiálně zahájilo s USA jednání o umístění základny koncem března. O tom, jestli USA radar v ČR vystaví, rozhodne parlament, kde příznivci základny nemají jasnou většinu.