Po jednání rady Strany zelených Bursík novinářům zároveň oznámil, že navrhne premiérovi svolání koaličních jednání. Podle něj ale nejde o ultimátum, které by značilo odchod zelených z vlády, jestliže si Čunek udrží post. Zelení také požadují, aby se Čunek nevyjadřoval k romské problematice a nezasahoval tak do kompetence ministryně Džamily Stehlíkové.

Prohlášení Republikové rady Strany zelených čtětě zde

Jiří Čunek čelí již několik týdnů tlaku na odstoupení kvůli obvinění z korupce. Jeho pozici ve vládě oslabily také nedávné sporné výroky na adresu Romů. [celá zpráva] To vše podle zelených vládu poškozuje. Šéf zelených Martin Bursík v minulých dnech naznačil, že další účast v kabinetu, kde působí Čunek, bude pro zelené problém. [celá zpráva] Před zasedáním řekl České televizi: "Chceme navrhnout republikové radě určité řešení." Odmítl jej však specifikovat. Podobně se vyjádřili i další lídři strany. Podle ČT by zelení měli přijmout text, v němž vyjadřují zklamání z postupu vlády v dané kauze.

Topolánek chce situaci řešit

Vážnost situace si uvědomuje i premiér Mirek Topolánek. V sobotním Právu se velmi důrazně vyslovil pro Čunkův odchod: "Pokud chci tuto koalici uchovat, tak musím důsledně naplnit svou roli toho, kdo ji stmeluje. To znamená: vyjednat Jiřímu Čunkovi čestný odchod."

Topolánek ještě k problému dodal, že jej musí řešit: "Jiřího Čunka a mne čeká velmi vážný rozhovor, ve kterém ho budu přesvědčovat, aby z vlády odešel - s garancemi ode mne i od vlastní strany, že když vyšetřování té jeho záležitosti pro něj dopadne úspěšně, tak se bude moci do své funkce vrátit."

Vysvětlil i proč: "Je mi jasné, že Strana zelených se kvůli Jiřímu Čunkovi dostala do vážných vnitřních problémů. Když uvážím, jaké je složení republikové rady Strany zelených. Já jsem řekl, že v normální, standardní demokratické společnosti by Jiří Čunek už dávno z vlády odešel, protože tím, že v ní setrvává, dostává celou tu vládu včetně mne do špatného postavení. Ten problém už je přerostlý a já jeho jediné řešení vidím v tom, že lidovci a Jiří Čunek pochopí, že té vládě škodí a že z ní sám odejde."

Někteří členové republikové rady Strany zelených již v prosinci varovali před tím, aby zelení do vlády spolu s Čunkem vstupovali. Rada tehdy koalici s ODS a lidovci vedenými Čunkem neodmítla. Odsoudila ale jeho postup vůči romským neplatičům nájemného ve Vsetíně.

Rada volila také svého předsedu a místopředsedy

Republiková rada, nejvyšší orgán zelených mezi sjezdy, v sobotu zvolila svým novým předsedou Dalibora Stráského. Místopředsedy budou Jana Drápalová, která vedla brněnskou kandidátku zelených pro loňské komunální volby, a Matěj Stropnický,  jeden z největších kritiků předsedy Strany zelených Martina Bursíka.

Stropnický na únorovém sjezdu obvinil Bursíka z centralizování moci, které se mělo projevit při jednáních o vzniku vládní koalice s ODS a KDU-ČSL. Nelíbil se mu ani postup při prosazování referenda o umístění radarové části americké protiraketové základny v Česku.

Republiková rada, která není totožná s předsednictvem strany, má šest desítek členů. Někteří členové ji vnímají jako protiváhu hlavním stranickým lídrům.