Topolánek přijel i s manželkou Pavlou do prezidentského sídla do Lán na tradiční novoroční oběd prezidenta s předsedou vlády v úterý kolem jedenácté.

Při příchodu se oba páry přivítaly a dámy dostaly kytice. Premiér a prezident si nejdříve promluvili mezi čtyřma očima o politických záležitostech, jejich ženy si mezitím prohlédly zámek. Následoval slavnostní oběd.

Po obědě Klaus novinářům oznámil, že mluvili o politické situaci a že další kroky podnikne v tomto týdnu. Zopakoval, že kdyby bylo na něm, byla by některá jména ve vládní sestavě "výrazně jiná", dodal ale, že do složení vlády nemá právo zasahovat. Schůzka podle Klause i Topolánka neměla pro jednání o nové vládě zásadní význam.

Klaus nakonec uvedl, že by rád, kdyby se za rok u stejné příležitosti s Topolánkem sešel. Prezident pak premiérovi dal na cestu lahev slivovice, kterou nechali Klasovi vypálit ze švestek z lánského sadu.

Lidovci rozhodnou o svých ministrech večer

Lidovci o náhradním jménu za Zikmundovou ještě nemají rozhodnuto. "Sejde se předsednictvo a v 17:00 celostátní výbor. Teprve poté předseda Jiří Čunek oznámí definitivní nominaci," řekl mluvčí lidovců Ondřej Jakob. Zikmundová se  vzdala své nominace minulý týden. [celá zpráva]

Ve vládě by ji podle předběžných informací měl nahradit bývalý ministr zahraničí za KDU-ČSL Cyril Svoboda, který se měl podle dosavadního návrhu stát ministrem kultury. Tuto funkci by pak měla obsadit režisérka Helena Třeštíková. Čunek ale upřesnil, že jde pouze o jednu z několika variant.

Seznam ministrů své druhé vlády, na kterém se dohodla ODS se svými koaličními partnery KDU-ČSL a Stranou zelených, předal premiér Klausovi již předminulý týden. Prezident ale zatím neoznámil, kdy nový kabinet jmenuje. Vadí mu například jméno senátora Karla Schwarzenberga na postu ministra zahraničí a to, že Topolánek nemá pro svůj tým vyjednanou podporu ve Sněmovně.

Klaus poobědvá i se šéfy Sněmovny a Senátu

Pracovní oběd s ústavním činitelem ale nebude pro prezidenta tento týden poslední. Klaus ve středu na Pražském hradě poobědvá také s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a předsedou Sněmovny Miloslavem Vlčkem.

"Předpokládám, že schůzka se bude týkat povolební situace a dalšího vyjednávání," řekl Vlčkův mluvčí Martin Opatrný.

Klaus ve svém novoročním projevu kritzoval fakt, že Česko nemá už skoro sedm měsíců vládu. Uvedl, že politická situace v posledních měsících občas připomíná studenou občanskou válku. [celá zpráva]